SON DAKİKA
Hava Durumu

TSK'dan Zeytin Dalı Harekatı açıklaması

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Zeytin Dalı Harekatında etkisiz hale getirilen terörist sayısını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 18.02.2018 10:33
Haber Güncellenme Tarihi: 18.02.2018 11:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TSK'dan Zeytin Dalı Harekatı açıklaması

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Zeytin Dalı Harekatında etkisiz hale getirilen terörist sayısını açıkladı. Bugün, 18 Şubat tarihinde yapılan açıklamada harekat boyunca etkisiz hale getirilen terörist sayısının 1614 olduğu açıklandı.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

“Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında, Kara ve Hava operasyonları sonucunda 19 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir.

Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1614 olmuştur.

Hava harekâtı ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen kara harekâtı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.