SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'deki Kırım Tatarları - Prof. Dr. Sıddık Karatay vefat etti

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2008 12:45
Haber Güncellenme Tarihi: 02.12.2008 12:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'deki Kırım Tatarları - Prof. Dr. Sıddık Karatay vefat etti
Erciyes Üniversitesinin kurucusu, Türkiye’nin önde gelen tıp fakültelerinden Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinin Anatomi Bölümünün kurucularından Prof. Dr. Sıddık Karatay 28 Kasım’da İstanbul’da vefat etti.
Sıddık Karatay, binlerce Kırım Tatarı gibi Kırım’dan Dobruca’ya oradan Türkiye’ye göç eden, sürekli hayata yeniden başlamak zorunda olan üçüncü neslin, imkansızlıklar içinde zoru başaran ve çevresine örnek olan bir üyesi idi. Cumhuriyetin ilk yıllarında Ankara’ya 45 km mesafede ilkokulu olmayan bir Kırım Tatar köyünden 7-8 yaşlarında ayrılarak üniversite okudu ve bir öncü olarak köydeki ana babaların ufkunu açtı, Türkiye’deki Kırım Tatarlarının tarihinde iz bıraktı.
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı eğitim çalışmalarına 1963 yılında Ankara Üniversitesi Hacettepe Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde başladı. İlk dersler Dr. Niyazi Bademli ve Dr. Sıddık Karatay tarafından Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik ve Tıbbi Teknoloji Yüksekokullarına verildi. Daha sonra 1964 yılında Dr. Doğan Taner’in bölüm başkanlığında Dr. Sıddık Karatay ve Dr. Doğan Taner tarafından Hacettepe bünyesinde Anatomi Bölümü kuruldu.
Karatay, 1974-1978 yılları arasında Kayseri Gevher Nesibe Tıp Fakültesi (bugünkü Erciyes Tıp Fakültesi) dekanlığı yaptı. 1978 - 1980 yılları arasında Kayseri Erciyes Üniversitesini kurarak kurucu rektör olarak görev yaptı.
Prof. Dr. Sıddık Karatay’ın öğrencileri, onun çok nazik, sakin, öğrenciye karşı sevecen, öğrenciyi kollayan, sabırlı, öğretmek için uğraşan bir yapısı olduğunu söylüyor. Bu nedenle öğrenciler arasındaki lakabı dede idi.
Aydın Pazarcıklı / QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.