SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkoloji ve şark bilimlerinin sorunları Akmescit’te müzakere edildi

Haber Giriş Tarihi: 24.03.2011 17:45
Haber Güncellenme Tarihi: 24.03.2011 17:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkoloji ve şark bilimlerinin sorunları Akmescit’te müzakere edildi
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 24.03.2011 (QHA) – Türk Dünyasının fikri önderi İsmail Bey Gaspıralı’nın doğumunun 160. yıldönümü dolayısıyla 21-22 Mart tarihleri arasında Akmescit Tavriya Milli Üniversitesinde  4. Uluslararası Türkoloji ve Şark Bilimlerinin Problemleri Konferansı yapıldı.
Kırım Başbakanlığından verilen bilgiye göre konferansı Kırım Özerk Cumhuriyeti Sürgünden Dönen Vatandaşlar ve Etnik İlişkiler Komitesi, Tavriya Milli Üniversitesi Kırım Tatar ve Doğu Filoloji Fakültesi, Bekir Çobanzade Kırım Tatar Dil, Edebiyat ve Tarih Merkezi organize ettiler.
Konferansa, Türk halklarının mirasını koruma alanında faaliyet gösteren Ukrayna, Azerbaycan, Türkiye, Rusya, Romanya’dan gelen bilim adamları, yazarlar, öğretmenler ve sivil toplum aktivistleri katıldı. Konferansta Türkiye’den Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Dili Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Öner katıldı. Konferansta doğu halkları dili ve edebiyatının öğretimi, kimlik araştırmalarının sorunları ele alındı. Bunun yanı sıra konferansta Kırım Tatar aydını İsmail Gaspıralı’nın edebi ve felsefi mirası müzakere edildi.
Konferansa misafir olarak Kırım Başbakan Yardımcısı Aziz Abdullayev katıldı. Abdullayev, “İsmail Gaspıralı-hayatını Slav ve Türk dünyalarının yakınlaşması yollarının arayışına adayan büyük hümanist aydındır” dedi.
Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.