SON DAKİKA
Hava Durumu

Wagner lideri, Rus komutanları vatana ihanetle suçladı

Wagner Grubu patronu Yevgeniy Prigojin (Yevgeny Prigozhin), Rusya Savunma Bakanı Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Gerasimov'u hainlikle suçladı.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2023 18:01
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2023 21:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Wagner lideri, Rus komutanları vatana ihanetle suçladı

Rus ordusu ile Rus neo-faşist paralı asker grubu Wagner çetesi arasında bir çekişme olduğu yönünde haberler aktarılıyordu. Hapishanelerden azılı suçluları topladığı görüntüleriyle gündem olan Wagner çetesinin kurucusu Yevgeny Prigojin, bugün yaptığı açıklamalarla Moskova'daki iç savaşın artık gizlenemediğini ortaya çıkardı. Ayrıca Moskova yönetiminin, Wagner grubuna Ukrayna'daki mühimmat ve diğer malzemeleri sağlamayı reddettiğini ifade eden Prigojin, Rusya Savunma Bakanı Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov'u hainlikle suçladı.

YARDIM EDİLMEMESİ İÇİN EMİRLER VERİYOR

"Putin'in Şefi" lakabıyla bilinen Prigojin konuya ilişkin "Moskova'nın Genelkurmay Başkanı Valeri Vasilyeviç Gerasimov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu sağa sola Wagner'e sadece mühimmat verilmemesi için değil, aynı zamanda hava taşımacılığı konusunda da yardım edilmemesi için emirler veriyor" ifadelerini kullandı.

DÜŞMAN İÇİN ÇALIŞIYOR

Kendilerine yeterli askeri ve mühimmat desteğinin verilmediğini ifade eden Prigojin, Wagner çetesinin cephede yaşadığı sorunların bilinçli bir şekilde ortaya çıkarıldığını söyleyerek "Bu savaşı kazanmamıza engel olanlar kesinlikle düşman için çalışıyorlar" dedi. Prigojin ayrıca Rusya Askeri Yüksek Komutanlığını, Wagner savaşçılarına siper kazmaları için kürek verilmesini yasaklamakla suçlayarak şu ifadeleri kullandı:

"Wagner'i yok etme girişiminden başka bir şey olmayan doğrudan bir muhalefet söz konusu. Bu vatana ihanetle eşdeğer tutulabilir"

"RUS ORDUSU ZAFERİMİZİ ÇALMAYA ÇALIŞIYOR"

Ortaya çıkan bir ses kaydına göre ise Prigojin, kendilerine cephane kıtlığı yaşatan kişilerin, kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerini altın tabaklarda yediklerini ve akrabalarını Rus seçkinleri için popüler bir konum olan Dubai'ye tatile gönderdiklerini belirtti. Prigojin, Rus ordusunun "zaferi" Wagner'den çalmaya çalışmakla suçlayarak, Wagner grubunun cephede şimdiye kadar 30 binden fazla zaiyatı olduğunu vurguladı. Söz konusu zayiatın 9 bininin doğrudan silahlı çatışmada öldüğü, yüzde 90'ının ise eski mahkumlardan oluştuğu bildiridli.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.