SON DAKİKA
Hava Durumu

Zeytin Dalı Harekatı'nda yakalanan teröristlerden itiraf

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Afrin’de yürütülen “Zeytin Dalı Harekatı” kapsamında yakalanan iki terörist pişman olduklarını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2018 16:29
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2018 16:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zeytin Dalı Harekatı'nda yakalanan teröristlerden itiraf

Suriye’nin Afrin bölgesinde terör örgütü PYD/PKK’ya karşı yürütülen Zeytin Dalı Harekatı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) karşısında direnç gösteremeyen teröristler teslim oluyor.

Terör örgütü mensubu iki kişi bugün 12 Şubat’ta medyaya yansıyan haberlere göre Kastel Cindo köyündeki tünellerde kıskıvrak yakalandı. Militanlardan Mazlum Raco (26) örgüt tarafından 11 ay önce sözde zorunlu askerlik uygulaması kapsamında Cinderes’te örgüte dahil edildiğini itiraf etti. Raco, “Köydeki evime bir grup geldi ve örgütün eli silah tutan herkesi topladığını söyleyerek beni aldı. İlk başta 6 ay kalacağım söylenmişti. Sonradan Türkiye’nin operasyon yapabileceği bu yüzden bu sürenin 12 aya çıkarıldığını öğrendik” ifadelerinde bulundu.

Örgüte alındıktan sonra Babatlı’da silahlı eğitimi gördüğünü söyleyen Raco, Zeytin Dalı operasyonu başlayıncaya kadar köylerdeki evlerde kaldıklarını, operasyonla birlikte tünellere geçtiklerini söyledi. Tünellerde her türlü erzak ve silahın önceden hazırlandığını belirten Raco: “Türkiye vurmaya başladığında 38 kişi bir tüneldeydik. Bazıları kaçarken vuruldu. Biz ölmektense teslim olduk” diye kaydetti.

“Babam yok, iki kardeşim var. Onları çok özledim” diyen Raco, kendisini yakalayan ÖSO mensuplarının sorgusu sırasında zaman zaman gözyaşlarına boğuldu. Örgütün Kürt gençlerini kandırdığını kaydeden Raco, “Bizim bir suçumuz yok, kimseyi de öldürmedim. Aileme kavuşmak istiyorum. PKK ile birlikte Afrin’de daha önce birlikte yaşadığımız Arap ve Türkmenlerden koptuk. Tekrar eski günlere dönmek istiyorum” şeklinde konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.