SON DAKİKA
Hava Durumu

Zeytin Dalı Harekatında Raco ve Bülbül hatları birleşti

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan ve ÖSO birliklerinin de yer aldığı Zeytin Dalı Harekatı kapsamında düzenlenen operasyonlarda Afrin'deki Bülbül ve Raco bölgesinin birleşti.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2018 10:27
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2018 12:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zeytin Dalı Harekatında Raco ve Bülbül hatları birleşti

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'nda yer alan ÖSO birlikleri ile  Türkiye'nin Kilis sınırında son olarak 9 köy teröristlerden temizlendi.  Suriye'nin Azez bölgesinden Şeyh Horoz, Bülbül Şenkal bölgelerinde hızla ilerleyen ÖSO birlikleri Kavanda, Dudu, Velikli, Semalık, Bendirek, Meydan Ekbez ve Şeyh Muhammedli köylerini de alarak Bülbül bölgesi ile Raco bölgesini birleştirmiş oldu ve böylelikle Türkiye'nin Afrin sınırlarında "Hilal" oluştu. 

Suriye'nin Azez bölgesinden Zeytin Dalı Harekatı'na katılmak için  yola çıkan  ÖSO birliklerinin hattın birleştirilmesinin ardından artık bölgeye; teöristlerden temizlenen noktalardan geçerek sevkiyat yapacağı öğrenildi.  İlerleyen günlerde Şeyh El Hadid bölgesi ile Cinderes bölgesi arasındaki bölgenin de ele geçirilmesinin ardından tüm cepler kapanarak teröristlerin Türkiye sınırları ile teması tamamen kesilmiş olması bekleniyor.
Şiddetli çatışmaların köyde güvenliği sağlamaya çalışan ÖSO birliklerine zaman zaman teröristler tarafından havan topu saldırıları düzenlendi.  Havanların ormanlık alana isabet alması sonucu bölgede yanın çıktığı görüldü.Ormanlık alandaki bölgede teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için sürüdürülen operasyonlarda  terör mevzileri ateş altına alındı. 

Teröristlerden ele geçirilen mühimmatlar onlara karşı kullanılıyor

Bölgede görev yapan ÖSO birliklerine Azez halkı tarafından günlük 3 öğün yemek ve içecek desteğini sağlanıyor.  Geceleri ÖSO birlikleri teröristlerden temizlenen köy ve kasabalarda konuşlanıyor, bölgenin soğuk hava şartlarına rağmen  ele geçirilen mevzileri tutmaya çalıştıkları belirtiliyor. Teröristlerin bölgede bıraktığı mühimmat ve malzemeler gerekli kontrollerin ardından yeniden teröristlere karşı kullanılıyor.

ÖSO Komutanları hedef “Afrin”

ÖSO yetkilileri Afrin'e yönelik operasyonların hız kazandığını ve Azez ile Bülbül bölgesinin birleştirilerek 9 köyde kontrolün sağlanmasının ardından Bülbül ile Raco bölgesi arasında Türkiye sınırında bulunan 7 köyün daha ele geçirildiğini bildirdi.  Hedeflerden birisinin ise Türkiye'nin Reyhanlı bölümüne denk gelen ve son cep boşluğunda bulunan terörist mevzileri olduğu belirtildi. Bu son cebinde birleştirilmesi ile birlikte artık teröristlerin Türkiye sınırlarındaki Reyhanlı'dan Kilis'e kadar olan tüm sınır bölgelerindeki alanların tamamı ile ele geçirileceği belirtildi.  ÖSO komutanları, Afrin merkezin alınmasının böylelikle daha kolay olacağını açıkladı.

Türk askerine sevgi gösterisi 

Suriye'nin Azez bölgesi ve ona yakın olan bölgelerde de sık sık Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı'na destek gösterileri düzenleniyor. 3 yıldızlı Özgür Suriye bayraklarından çok Türk bayrakları yollarda, elleri silah tutan ÖSO güçlerinin araçlarında dalgalanıyor. Bölgeye intikal eden Türk askerlerine sevgi gösterilerinde bulunuluyor. 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.