SON DAKİKA
Hava Durumu

23 ülkeden Çin'e Uygur Türkleri çağrısı

23 ülkeden Çin'e Uygur Türkleri çağrısı

Haber Giriş Tarihi: 30.10.2019 11:30
Haber Güncellenme Tarihi: 30.10.2019 11:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
23 ülkeden Çin'e Uygur Türkleri çağrısı

Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine yönelik baskı ve şiddetini her geçen gün artıran Çin yönetimine, Birleşmiş Milletlerde 23 ülkeden insan haklarına saygı çağrısı yapıldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun insan haklarını konularını ele alan Üçüncü Komitesi'nde, aralarında ABD, İngiltere ve Almanya'nın da olduğu 23 ülkeden ortak bir açıklama yapılarak; Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerinden endişe duyulduğu belirtildi.

İNSAN HAKLARINA UYMA ÇAĞRISI

Açıklamada, ''kitlesel gözaltıların gerçekleştiği, kültürel ve dini uygulamaların kısıtlandığı, etnik unsurları hedef alan orantısız gözetlemeler yapıldığı'' ve diğer insan hakları ihlallerinin yaşandığı belirtilerek, Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara baskı ve şiddet uygulamakla suçlanan Çin'e uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme ve insan haklarına saygı göstermesi çağrısı yapıldı.

İNSAN HAKLARI YÜKSEK KOMİSERİNİN ZİYARETİNE İZİN ÇAĞRISI

Ayrıca, açıklamada Çin'e, Doğu Türkistan bölgesine İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'nin ziyaret etmesine izin vermesi çağrısında da bulunuldu.

''ULUSLARARASI TOPLUM İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE KARŞI ÇIKMALI''

Alman Büyükelçi Christoph Heusgen ve ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft ise, toplantı sonrası İngiliz Büyükelçi Karen Pierce ile yaptığı ortak açıklamada, Doğu Türkistan'da ''bir milyondan fazla Uygur Türkünü ve diğer azınlıkları keyfi gözaltına alan Çin'i kınayarak'' uluslararası toplumun insan hakları ihlallerine karşı çıkması gerektiğini söyledi.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.