SON DAKİKA
Hava Durumu

AB’den Rusya’ya yeni yaptırımlar

AB’den Rusya’ya yeni yaptırımlar

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2022 10:31
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2022 10:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB’den Rusya’ya yeni yaptırımlar

Avrupa Birliği (AB), işgalci Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulayacak. Yeni yaptırım paketi teklifini, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell açıkladı.

Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmek için saldırı başlatan Rusya’ya karşı yaptırımlar devam ediyor. AB, işgalci Rusya’ya karşı yeni yaptırım uygulama kararı aldı. AB’nin işgalci Rusya’ya karşı sekizinci yaptırım paketini AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell açıkladı.

İşgal altındaki bölgelerde düzenlenen yasa dışı sözde referandumları tanımayacaklarını vurgulayan von der Leyen, işgalci Putin’in nükleer tehdidinin ve seferberlik ilanının gerginliği artırdığını söyledi. Von der Leyen, bu nedenle AB’nin Rusya’ya yönelik 8. yaptırım paketini hazırladığını ve teklif edeceğini, Rus ekonomisini zayıflatmayı hedeflediklerini belirtti.

Von der Leyen’in teklif ettiği ve uygulamaya girmesi için AB üyesi 27 ülke tarafından onaylanması gereken yeni yaptırım paketine göre, Rusya’nın işgalini destekleyen kişi ve kuruluşlar yaptırım listesine eklenecek, ayrıca ticaret ve petrol ithalatında da bazı kısıtlamalar gelecek.

RUSYA’NIN 7 MİLYAR EURO GELİRDEN MAHRUM BIRAKILMASI HEDEFLENİYOR

Bu kapsamda, işgalci Rusya’da üretilen mallarının ithalatı yasaklanacak. Detayları henüz paylaşılmayan bu malların Avrupa pazarına girememesi nedeniyle işgalci Rusya’nın 7 milyar euro gelirden mahrum kalacağını hesaplıyor.

Aynı şekilde AB’de üretilen bazı malların da işgalci Rusya’ya ihracatına kısıtlama getirilecek. Bu yolla işgalci Rus ordusunun askeri alandaki hayati öneme sahip teknolojilerden mahrum bırakılması hedefleniyor. İhracı kısıtlanacak mallar arasında havacılıkta kullanılan malzemeler, elektronik parçalar ve kimyasal maddeler bulunuyor.

Hizmet sektörünü de içeren yaptırım paketinde ayrıca AB ülkelerinin vatandaşlarının Rusya’da kamunun sahip olduğu şirketlerinin yönetiminde yer alması da yasaklanıyor.

PETROLE TAVAN FİYAT GETİRİLECEK

Von der Leyen, yaptırım paketinin Rus petrolünü de içerdiğini işaret ederek, “Rusya, savaşı finanse etmek için fosil yakıtların satışından elde ettiği karı kullanıyor.” dedi. Daha önce kabul edilen yaptırım paketleri uyarınca 5 Aralık’tan itibaren Rusya’dan AB’ye deniz yoluyla ham petrol taşınmasının yasaklandığını anımsatan von der Leyen, bazı gelişmekte olan ülkelerin düşük fiyatlı Rus petrol kaynaklarına ihtiyaç duyduklarının farkında olduklarını belirtti.

Von der Leyen, G7’nin üçüncü ülkeler için Rus petrolüne tavan fiyat getirmeyi prensipte kabul ettiğini belirterek, “Petrole tavan fiyat bir yandan Rusya’nın gelirlerini azaltmaya yardımcı olacak, diğer yandan küresel enerji piyasasını sabit tutacaktır.” değerlendirmesinde bulundu. Von der Leyen, “Bu pakette, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanmasının yasal zeminini oluşturuyoruz.” diye konuştu.

YAPTIRIMLARA YENİ KATEGORİ GELDİ!

Yaptırımların çevresinden dolanmak konusunda da yeni adımlar attıklarını belirten von der Leyen, “Burada yeni bir kategori ekliyoruz. Bu kategoride, yaptırımlarımızdan kaçınan bireyleri listeleyebileceğiz.” dedi. AB’den ürün satın alıp üçüncü ülkelere götürdükten sonra Rusya’ya iletenlerin, AB yaptırımlarının çevresinden dolanmış olacağını anlatan von der Leyen, bu gibi faaliyetlere karışan kişileri yaptırım listesine alabileceklerini vurguladı.

YAPTIRIM UYGULANACAK KİŞİ VE KURULUŞLAR: RUS PROPAGANDASI YAPANLAR DA HEDEF ALINACAK

AB Yüksek Temsilcisi Borrell de yaptırım uygulanacak kişi ve kuruluşların listesini genişlettiklerini belirtti. Borrell, listenin “Ukrayna topraklarının Rusya tarafından işgalinde” payı olanlardan oluştuğunu, bunlar arasında üst düzey askeri yetkililer, karar vericiler, bazı oligarklar ile propaganda yapan kişilerin bulunduğunu söyledi.

Borrell, 300 bin kişiyi askere alarak savaşı tırmandıranlara “doğrudan yanıt” vermeyi hedeflediklerini de dile getirdi. Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'daki işgalci Rus yetkililer ile bu bölgelerde yasa dışı sözde referandum düzenleyen kişileri hedef alacaklarını aktaran Borrell, savunma sektöründen bazı kişileri de listeye ekleyeceklerini belirtti.

Borrell, bunlar arasında işgalci Rusya’nın Savunma Bakanı ve diğer yüksek rütbeli yetkililerin bulunduğunu belirterek, savaş uçakları da dahil olmak üzere her türlü ordu teçhizatını sağlayan ve 300 bin askerin görevlendirilmesinde rol oynayan kişilerin listede yer alacağını dile getirdi. Borrell son olarak savaşla ilgili, özellikle Rus işgali altındaki bölgelerde dezenformasyon yayan kişilerin de tespit edilerek listeye alınacağını kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.