SON DAKİKA
Hava Durumu

AB'den Türkiye'deki sığınmacılara destek!

Dünyada en fazla sığınmacıyı barındıran ülke Türkiye: AB taahhüt ettiği fonları aktarmıyor

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2019 18:37
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2019 18:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB'den Türkiye'deki sığınmacılara destek!

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'deki sığınmacıları desteklemek amaçlı yürütülen nakit yardım programına 600 milyon avro ilave kaynak sağlandığını duyurdu.

AB Komisyonu, Türkiye'deki sığınmacıların desteklenmesine yönelik mali yardım programları hakkında açıklama yaptı.

600 MİLYON AVRO EK ÖDENEK

Türk Kızılayı ve Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı tarafından, Türkiye'deki sığınmacılar için yürütülen Sosyal Uyum Yardımı (SUY) programı kapsamında dağıtılan Kızılaykart'lara 600 milyon avro ilave ödenek sağlandı.

Ayrıca yapılan açıklamada, eğitim ve sağlık gibi temel hizmetleri kapsayan çeşitli projelerin devamına yönelik 63 milyon avroluk yeni kaynak aktarıldığı belirtilirken, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için toplam 663 milyon avronun harekete geçirildiği bildirildi.

Türkiye'deki sığınmacıları desteklemek için 2016 yılında kurulan toplam 6 milyar avroluk AB fonuna şimdiye kadar 5,8 milyar avro tahsis edildiğini içeren açıklamada, fon kapsamında 4,2 milyar avroluk sözleşme imzalandığı ve projelere 2,6 milyar avroluk ödeme gerçekleştirildiği kaydedildi.

SUY VE KIZILAYKART'IN FONKSİYONU

SUY ile Türkiye'de uluslararası koruma veya geçici koruma statüsünde yaşayan, kamp dışındaki kişilere temel ihtiyaçlarını karşılamaları için yardım sağlanıyor. İhtiyaç duyanlar, Kızılaykart aracılığıyla aile ferdi başına aylık 120 lira nakit yardım alabiliyor. Kart sahibi sığınmacılar, nakit yardım sayesinde en temel ihtiyaçlarını doğrudan temin edebiliyor.

AB, 2015'TE 3 MİLYAR AVRO TAAHHÜT ETMİŞTİ

AB, 29 Kasım 2015'te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesi'nde, Türkiye'deki Suriyeliler için 3 milyar avroluk fon sağlamayı taahhüt etmişti. 18 Mart'taki zirvede ise 3 milyar avroluk ek fonun hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştı.

Fonların, Türkiye'deki Suriyelilerin sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanması karara bağlanmıştı.

DÜNYADA EN FAZLA SIĞINMACIYI BARINDIRAN ÜLKE: TÜRKİYE

Dünyada en fazla sayıda sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye, AB'nin Türkiye'deki Suriyelilere yönelik yeterince mali yardım yapmadığını ve taahhüt edilen fonları hızlı aktarmadığını belirtiyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.