SON DAKİKA
Hava Durumu

AB Konseyi, Rus petrolüne yaptırım konusunu görüşecek

AB Konseyi, Rus petrolüne yaptırım konusunu görüşecek

Haber Giriş Tarihi: 07.04.2022 15:21
Haber Güncellenme Tarihi: 07.04.2022 15:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB Konseyi, Rus petrolüne yaptırım konusunu görüşecek

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları, Rusya'ya karşı petrol yaptırımlarını görüşecek. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, NATO ülkelerinin Dışişleri Bakanları toplantısında, Rusya'ya yönelik petrol yaptırımları ile ilgili bir değerlendirme olacağını duyurdu. Öte yandan Borrell, Zelenkıy'ı alkışlamak yerine daha çok askeri teçhizatın temin edilmesi konusunda bir çağrıda bulundu.

AB Dışişleri Bakanları, 11 Nisan 2022 tarihinde Rusya'ya yönelik petrol yaptırımları ile ilgili bir değerlendirme toplantısı yapacak. AB Temsilcisi Borell, “Bugün tartışılan beşinci yaptırım paketine petrol ambargosu dahil değil, kömürden bahsediyoruz. Ancak bu Pazartesi günü dışişleri bakanları toplantısında değerlendirilecek.” dedi.

NATO ÜLKELERİ TOPLANTISINDA RUSYA’YA YÖNELİK YAPTIRIM DEĞERLENDİRİLECEK

AB Temsilcisi Borell,  “Bugün tartışılan beşinci yaptırım paketine petrol ambargosu dahil değil, kömürden bahsediyoruz. Ancak bu Pazartesi günü dışişleri bakanları toplantısında değerlendirilecek. Umarım ki bu kısıtlayıcı önlem bloğu "er ya da geç" alınacak” dedi. Ayrıca Borell, işgalci Rusya üzerindeki baskıyı sürdürmenin ve Ukrayna'yı desteklemenin gerekli olduğunu vurguladı.

JOSEP BORRELL: ZELENSKIY’I OTURUP ALKIŞLAMAK YERİNE SİLAH GÖNDERİN

AB Temsilcisi Borell, Ukrayna’nın işgalci Rus ordusu karşısında güçlü bir mücadele verdiğine dikkat çekerek, “Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy'nin çok desteği var. Ama asıl ihtiyacı olan daha fazla silahların takviye edilmesidir. Zelenskıy’ı oturdup alkışlamak yerine daha fazla silah gönderilmesi gerektiğini düşünelim.” ifadesini kullandı.

6 Nisan 2022 tarihinde, Beyaz Saray'ın Ukrayna'ya karşı agresif savaş ve ordusunun eylemleri nedeniyle Rusya Federasyonu'na karşı yeni yaptırımlar ilan edildi. Özellikle, Putin'in kızlarına karşı yaptırımlar uygulandı ve kilit Rus bankası “Sberbank” ve en büyük özel banka “Alfa Bank”a yönelik yaptırımları tamamen bloke edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.