SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD'den Çin’e Tayvan uyarısı

ABD'den Çin’e Tayvan uyarısı

Haber Giriş Tarihi: 19.09.2022 17:22
Haber Güncellenme Tarihi: 19.09.2022 17:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD'den Çin’e Tayvan uyarısı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Tayvan konusunda Çin’i uyararak; olası bir saldırıya karşı Tayvan’ı ABD ordusunun koruyacağını ifade etti. Bu açıklama, Başkan Biden’ın bir yıl içinde Tayvan’la ilgili resmi politikayı bir adım ileri taşıyan üçüncü açıklaması oldu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, kendisine Tayvan meselesi ile ilgili sorulan sorulara Çin’in olası bir saldırısına karşı Tayvan’ı ABD ordusunun koruyacağını söyledi. Biden, bu sözlerinin ardından “Yani ABD ordusu Tayvan’ı mı savunacak?” diye sorulmasının üzerine “Evet” yanıtını verdi.

Biden’in verdiği cevaptan Beyaz Saray’ın Tayvan politikasının değişmediği anlaşılıyor. Washington’ın Tayvan politikası “stratejik belirsizlik” üzerine kuruluydu. Tayvan’ı korumaya tam anlamıyla kararlı olduğunu açıklamasa da Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, bu ihtimali hiçbir zaman saf dışı bırakmadı. Tayvan, Çin’in doğusunda tek taraflı bağımsızlığını ilan eden bir yönetim; Pekin ise Tayvan’ı kendi toprağı olarak kabul ediyor. Washington ile Pekin arasında Tayvan sebebiyle yaşanan gerilimler son dönemde yeniden tırmandı. 

Başkan Biden, “Tek Çin politikamız devam ediyor. Tayvan, bağımsızlık üzerine kendi yorumunu yapıyor. Biz de bu konuda farklı bir yöne ilerlemiyoruz, Tayvan’ı bağımsızlık için cesaretlendirmiyoruz. Bu onların kendi kararı” açıklamasını yaptı. Bu açıklama, Biden’ın bir yıl içinde Tayvan’la ilgili resmi politikayı bir adım ileri taşıyan üçüncü açıklaması olarak kayıtlara geçti. ABD Başkanı, geçen yıl Ekim ayında ve bu yıl Mayıs ayında askeri operasyona ihtimalini açıkça dile getirmişti. 

Bu ayın başında ABD, Tayvan’a 1,1 milyar dolar değerinde silah ve füze savunma sistemi satma kararını açıklamış; bu karar Çin’le gerilimin tırmanmasına yol açmıştı. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos ayında Ada’ya yaptığı ziyaretin ardından -her ne kadar Biden ‘pek iyi bir fikir değildi’ dese de- gerilim daha da tırmanmıştı. Ziyaretin ardından Çin, Tayvan çevresinde beş gün süren bir askeri blokaj uygulamış; ABD de Çin ordusunun Ada etrafında füze denemeleri yaptığını iddia etmişti. Ancak Pekin yönetimi bu iddiayı doğrulamadı; Tayvan ise füzelerin tehdit yaratmayacak bir şekilde atmosfere fırlatıldığını savunmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.