SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD’den Türk İHA’larına övgü

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2019 21:56
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2019 21:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD’den Türk İHA’larına övgü

ABD medyası, terör örgütü PKK/YPG’ye karşı yürütülen operasyonlarda Türk İHA ve SİHA’larının kullanıldığını ve bu sayede operasyonun seyrinin değişerek başarı elde edildiğini yazdı.

ABD merkezli yayın yapan özel bir kuruluş terör örgütü PKK/YPG’ye yönelik operasyonlarda Türk yapımı insansız hava araçlarının operasyonunun seyrini değiştirdiği bildirildi. Türk İHA’larının başarısından söz edilen haberde, teröristlerin tünelde Türk İHA’ları tarafından tespit edildiği kaydedildi. PKK/PYD-YPG'li teröristlere ait mühimmat ikmali yapan kamyonetin imha edilmesine ilişkin görüntülerin yorumlandığı haberde, “PKK/PYD-YPG’liler tünelden çıkarken bir Türk keşif İHA’sı onları fark etti. PKK/YPG’liler, Suriye’de bir kamyona mühimmat yüklerken söz konusu İHA, onların koordinatlarını bir F-16’ya gönderdi. F-16 da saniyeler sonra bu noktayı imha etti, gökyüzünde yoğun dumanlar oluştu. Dumanlar yok olduğunda geride sadece krater kaldı. Bu bir başarı.” ifadeleri kullanıldı.

OLAYLARIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİ

Amerikan medyası, Türkiye’nin operasyondaki başarısından övgüyle bahsederken, “Ankara’nın ülkenin güneydoğusunda, Irak’ın kuzeyinde ve Suriye’de terörle mücadele operasyonlarında İHA kullanması, PKK’ya karşı onlarca yıldır sürdürülen mücadelede olayların seyrini değiştirdi. İHA’ların konuşlandırılması ve kullanılması hem Türk askerlerinin hayatını kurtarıyor hem de Savunma Bakanlığının tasarruf etmesini sağlıyor.” ifadelerine yer verildi.

TÜRKİYE, DÜNYADA KENDİ SİHA'SI VE MÜHİMMATLARINI ÜRETEN 6 ÜLKEDEN BİRİ OLDU

Türkiye’nin terör örgütüne yönelik operasyonları sivillerin zarar görmemesi için titizlikle yönetilirken, Afrin’de terör örgütü YPG’nin sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı olaylarda silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile teröristler etkisiz hale getirilip, sivillerin bölgeden güvenli bir şekilde çıkarılması sağlanmıştı. SİHA’ların kanatlarında Roketsan tarafından yerli ve milli olarak üretilen MAM-L ve MAM-C akıllı mühimmatları taşınıyor. Bu mühimmatlar koordinata nokta vuruşu yapıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.