SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Senatosu, Rusya'ya karşı borç verme yasa tasarısını kabul etti

ABD Senatosu, Rusya'ya karşı borç verme yasa tasarısını kabul etti

Haber Giriş Tarihi: 07.04.2022 10:38
Haber Güncellenme Tarihi: 07.04.2022 10:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD Senatosu, Rusya'ya karşı borç verme yasa tasarısını kabul etti

ABD, Ukrayna'ya askeri teçhizatın teslimatını hızlandırmak için borç verme programını etkinleştirme yetkisi veren bir yasa tasarısını onayladı. Ayrıca ABD Senatosu, yaptığı toplantıda Ukrayna'ya yaklaşık 14 milyar dolarlık askeri ve insani yardımı onayladı.

İşgalci Rusya’ya karşı mücadelede ABD Senatosu oybirliğiyle 6 Nisan 2022 tarihinde en son İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler Almanyası'nın mağlup edilmesinde önemli rol oynayan yasa tasarısını kabul etti. Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer Çarşamba gecesi Senato katında yaptığı kısa bir konuşmada, işgalci Rus birliklerinin yaptığı katliamları "tek kelimeyle bu bir vahşet" olarak nitelendirdi ve Rus birliklerinin Ukrayna'da bir "soykırım" yürüttüğünü de sözlerine ekledi.

ABD, RUSYA’YA KARŞI ÖDÜNÇ VERME-KİRALAMA (LEND LEASE) YASASIN UYGULAYACAK

ABD’de Senatörler, işgalci Rus ordusunun Şubat ayının sonundan bu yana Ukrayna’yı bombaladığını, sivilleri öldürdüğü için Ödünç Verme-Kiralama (Lend-Lease) Yasası olarak bilinen programı hayata geçirmek için toplandı. En son İkinci Dünya Savaşı sırasında oluşturulan Ödünç Verme-Kiralama programı, Rusya-Ukrayna savaşı için bir oyun değiştirici rol olarak görüyor.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer bir basın toplantısında konuşuyor.  ÇOĞUNLUK LİDERİ CHUK SCHUMMER: UKRAYNA’DAKİ SON YAŞANANLARIN ADI SOYKIRIMDIR

Çoğunluk Lideri Chuck Schumer Çarşamba gecesi Senato toplantısındaki konuşmasında, işgalci Rus birliklerinin Ukrayna'da bir "soykırım" yürüttüğüne dikkat çekerek, “Dinleri, ırkları veya milliyetleri fark etmeksizin kim olduklarından dolayı masum sivilleri öldürdüğümüzde, bu soykırımdır ve Bay Putin bundan suçludur.” ifadesini kullandı.

Ödünç Verme-Kiralama Programı (lend and lease), 1941 Amerika Birleşik Devletlerinin, II. Dünya Savaşında, Hitler'e karşı savaşan devletlere yaptığı yardım programı. Ödünç Verme ve Kiralama Yasası, 1941 yılında Roosevelt tarafından ABD kongresine tasarı olarak sunuldu.

ABD, söz konusu yasa uyarınca İngiltere’ye 27 Mart 1941 tarihinde 7 milyar dolar tutarında bir destek sağladı. Birleşik Krallık, savaş boyunca “Ödünç Verme-Kiralama Yasası” kapsamında toplamda 31 milyar dolar değerinde yardım aldı. Yasa, Birleşik Krallık'ın ve diğer ülkelerin borçlarını geri ödemesini öngörse de ülke, bu tutarın tamamını hiçbir zaman geri ödemedi. ABD, aynı yasa kapsamında Sovyetler Birliği’ne 11 milyar dolar, Fransa’ya 3 milyar dolar ve Çin’e 1,5 milyar dolar değerinde destek sağladı. Bu devletler de benzer şekilde aldıkları borçları ABD’ye hiçbir zaman geri ödemediler. ABD Ödünç Verme-Kiralama kapsamında, beş yıl içinde toplamda yaklaşık 60 milyar dolar tutarında yardım yaptı. Yardım kapsamında Avusturya, Belçika, Bolivya, Brezilya, Kanada, Şili, Çin, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Çekoslovakya, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Etiyopya, Fransa, İran, Yunanistan, Guatemala, Haiti, Hindistan, Honduras, İzlanda, Irak, Liberya, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Nikaragua, Norveç, Paraguay, Peru, Polonya, Güney Afrika, Türkiye, Birleşik Krallık, Sovyetler Birliği, Uruguay, Venezuela ve Yugoslavya’dan oluşan kırk bir devlete yardımlarda bulunuldu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.