SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD ve Birleşik Krallık'tan Mariupol'de kimyasal silah kullanılmasına tepki: Rusya ve Putin'den hesap soracağız

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2022 09:52
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2022 09:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD ve Birleşik Krallık'tan Mariupol'de kimyasal silah kullanılmasına tepki: Rusya ve Putin'den hesap soracağız

ABD ve Birleşik Krallık, Rusya'nın Ukrayna'nın Mariupol kentinde kimyasal silah kullandığı iddiaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss ve ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby yaptıkları açıklamalarda, Rusya’nın kimyasal silahın kullanılması iddialarının endişe verici olduğunu belirterek ayrıntıları teyit etmek için ortakları ile birlikte çalıştıklarını belirtti.

Rus işgalci birliklerin, dün akşam Mariupol’deki Ukraynalı askerlere ve sivillere karşı bilinmeyen zehirli bir madde kullandığı duyuruldu. Zehirli maddenin Rusya'ya ait İHA’dan atıldığı belirtilirken kurbanların solunum yetmezliği yaşadığı aktarıldı. Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss ve ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın Mariupol’de kimyasal silah kullanma olasılığını yorumladı. 

BİRLEŞİK KRALLIK: PUTİN VE REJİMİNDEN HESAP SORACAĞIZ

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Rus kuvvetlerinin Mariupol halkına yönelik bir saldırıda kimyasal maddeler kullanmış olabileceği bildirildi. Ayrıntıları doğrulamak için ortaklarla acilen çalışıyoruz. Bu tür silahların herhangi bir şekilde kullanılması, bu çatışmada sert bir tırmanış olacaktır. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve rejiminden hesap soracağız.” ifadelerini kullandı.

PENTAGON: DURUMU YAKINDAN İZLİYORUZ

Pentagon Sözcüsü John Kirby ise yaptığı açıklamada, "Rus güçlerinin Ukrayna'nın Mariupol kentine bir kimyasal mühimmat attığını iddia eden sosyal medya paylaşımlarının farkındayız. Şu anda teyit edemiyoruz ve durumu yakından izlemeye devam edeceğiz." diye belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.