SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD ve Fransa heyetleri Tayvan'ı ziyaret etti

Haber Giriş Tarihi: 09.09.2022 13:21
Haber Güncellenme Tarihi: 09.09.2022 13:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD ve Fransa heyetleri Tayvan'ı ziyaret etti

ABD ve Fransa parlamento heyetleri Çin’in bütün karşı çıkmalarına aldırmadan Tayvan’a olan ziyaretlerine devam ediyor. İki devletin parlamento heyetlerinde yer alan önemli isimler Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai İng-Wen ve Tayvan Meclis Başkanı You Si-Kun ile görüşme yaptı. Cumhurbaşkanı Tsai-İng Wen ile görüşen ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat ve Özel Operasyonlar Alt Komitesi Başkan Yardımcısı Stephanie Murphy "ABD Kongresinin Tayvan'a olan desteği kaya gibi sağlamdır’’ dedi. Fransız Senatör Cyril Pellevat ise Meclis Başkanı You ile yaptığını görüşmenin ardından Tayvan'ın demokrasisini ve uluslararası örgütlere katılma çabalarını desteklediğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi üyesi Stephanie Murphy öncülüğündeki 8 kişilik Kongre heyeti ile Fransız Senatör Cyril Pellevat'ın başkanlık ettiği 5 kişilik parlamento heyeti Tayvan’ı ziyaret etti.

Tayvan’a 8 Eylül gecesi gelen ABD'li heyet, ziyaret kapsamında bugün Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai İng-Wen ile görüştü. Görüşmede iki devlet arasındaki yakın ilişki ve Çin hegemonyanınsın engellenmesi konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu. Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai ile Temsilciler Meclisi İstihbarat ve Özel Operasyonlar Alt Komitesi Başkan Yardımcısı Murphy ortak basın açıklaması yaptı.

Başkan Yardımcısı Murphy toplantının ardından yaptığı açıklamada "ABD Kongresinin Tayvan'a olan desteği kaya gibi sağlamdır’’ dedi. Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai heyete destekleri için teşekkür ederek "Bu vesileyle dostlarımıza Tayvan'ın, Çin tarafından gelen tehditlere boyun eğmeyeceğini söylemek istiyorum. Demokrasimizi ve halkımızın yaşam biçimini savunacağız. Tayvan asla geri adım atmayacak" ifadelerini kullandı. Tsai bölgede barış ve istikrarı korumak için ABD ile yakın işbirliğini sürdüreceklerini söyledi.

FRANSIZ PARLAMENTO HEYETİ TAYVAN MECLİS BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Fransız Senatör Cyril Pellevat öncülüğündeki Fransız heyet ise Tayvan Meclisi Başkanı You Si-Kun ile bir araya geldi. Senatör Pellavat Tayvan'ın demokrasisini ve uluslararası örgütlere katılma çabalarını desteklediğini belirtti. Fransa'nın Hint-Pasifik Bölgesi'nde istikrarı hedeflediğini ve Tayvan'ı "ortak" olarak gördüğü vurgulayan Pellevat, iki ülkenin ayrıca çip endüstrisi ve diğer yüksek teknolojilerin geliştirilmesinde de işbirliğinin artırılmasını ümit ettiklerini dile getirdi.

Tayvan Meclis Başkanı You ise demokratik ülkelerin Çin hegemonyasının yayılmasına karşı işbirliğini güçlendirmesi gerektiği konusunda çağrıda bulundu. Fransa'nın, Hint-Pasifik bölgesinde "vazgeçilmez güç" olduğuna dikkat çeken Başkan You, Tayvan'ın bölgede barış ve istikrara katkı sağlamak için Fransa'nın ortaklığına ihtiyaç duyduğunun altını çizdi.

Heyet, bu yıl içinde Tayvan’ı ziyaret eden dördüncü Fransız parlamenter grubu oldu. ABD'li heyeti de Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin 2-3 Ağustos'taki Tayvan ziyaretinden bu yana Tayvan'a beşinci üst düzey ziyareti gerçekleştirdi. Pelosi'nin ziyaretini ardından, Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığında 5 kişilik bir heyet, Indiana eyaleti Valisi Eric J. Holcomb, Cumhuriyetçi Partili Tennessee Senatörü Marsha Blackburn ve Arizona eyaleti Valisi Doug Ducey Tayvan'ı ziyaret etmişti.

ÇİN-TAYVAN GERİLİMİNDE NELER OLUYOR?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Çin lideri Şi Cinping ve ABD lideri Joe Biden görüşmesi ve ABD Savunma Bakanlığının karşı çıkmasına rağmen Tayvan’a ziyaret gerçekleştirdi. Peloisi’yi taşıyan uçak 2 Ağustos’ta yönünü Tayvan’a çevirdi. Bununla birlikte Çin SU-35 savaş uçakları Tayvan Boğazı üzerinde uçtu. Çin, Tayvan boğazına giren uçakları düşüreceğini açıkladı. Ancak, Çin’in tüm sert açıklamaları ve tehditleri havada kaldı. Pelosi Tayvan’a gece yarası indi ve Taipei’deki otelin önü Tayvanlılar ve basın mensupları ile doluydu. Ertesi sabah Pelosi ve beraberindeki heyet Tayvan Parlementosunda, Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai İng – Wen ile ortak basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasından hemen önce Wen, Pelosi’ye Tayvan’ın en büyük devlet nişanesini taktı. Hemen ardından Pelosi Tayvan’ı “Direnç Adası” olarak nitelendirdi. Pekin’den tepki gecikmedi, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi geziyi “Çin’in iç işlerine karışmak, Tek Çin politikasına ve Çin’in toprak bütünlüğüne karşı çıkmak” olarak nitelendirdi. Çin aynı zamanda Tayvan’ın altı bölgesinde eş zamanlı ve gerçek mühimmatlar ile tatbikat yürüttü.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, 6 Ağustos 2022’de bir açıklama yayımlayarak Çin Dışişleri Bakanının, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin bu hafta başlarında Tayvan’a yaptığı ziyaretin “Çin’in egemenliğini” ihlal eden bir eylem olduğu yönündeki iddialarını reddederek artan bölgesel gerilimler için Pekin’i suçladı.
Bakanlık basın açıklamasında, Çinli Bakan Wang Yi’nin söz konusu ziyarete ilişkin olarak “Çin’in egemenliğini ihlal ettiği” ve “Tayvan Boğazı’nın barış ve istikrarını baltaladığı” iddialarını geri çevirdi, Pekin’in Pelosi’nin Taipei’ye yaptığı 25 yıl içerisindeki en üst düzey Amerikan resmi ziyaretini, Tayvan yakınlarındaki sularda “tehlikeli askeri tatbikatlara başlamak için bir bahane” olarak kullandığını belirtti.

ABD’nin uçak gemisi USS RONALD REAGAN, Tayvan çevresinde planlandığından daha fazla devriye atacağını duyurdu.
Çin’in 7 temmuz bitmesi planlanan Askeri tatbikatı belirtilen tarihte bitmedi.
Tayvan ordusu buna cevap olarak 9 ve 11 Ağustos tarihleri arası Çin’e yakın kıyı şehri Fengshan’ın Pingtung sahilinde Tianlei Tatbikatı’na(Gök Gürültüsü) başlattı. Tatbikata 78 bin 155 obüs ve 6 bin 120 havan topu sevk edildi.
Tatbikata 43. Topçu Komutanı, 333. Tugay, Hualien Savunma Komutanlığı, Doğu Bölge Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Departmanı da katıldı.

TAYVAN NEDEN ÖNEMLİ?

Tayvan’daki Çip üretimi dünyada ve özelikle ABD’de yaşanan çip krizi için büyük önem taşımaktaydı. Geçen yıl, Tayvan daha ince, daha hızlı ve daha güçlü yonga setler (veya yarı iletkenler) üretme yarışına öncülük etti. En hızlı yonga setleri, yapay zeka ve yüksek hızlı bilgi işlem gibi hızla büyüyen dijital endüstrilerin önemli bir bileşenidir. En ince çipler, evlerin, arabaların, ev aletlerinin ve hatta giysilerin 5G ağları aracılığıyla akıllı telefonlara ve sesle etkinleştirilen hoparlörlere bağlanacağı yaklaşan Nesnelerin İnterneti’ne güç sağlayacak.

Bir başka deyişle Çip, 21. asır için her şeydir. Askeri ve teknolojik üretimler çiplere bağlıdır ve Çin, hem çip hem de nadir bulunan elementler konusunda ABD’yi geride bırakmış durumda.
Haliyle bunu hazmedemeyen ABD geçen hafta, Çin’i çip endüstrisinde yakalayabilmek için 52 milyar dolarlık fon ayırma kararı aldı.
Tayvan aynı zamanda en kritik 5 yarı iletken üretiminde dünyanın tartışmasız lideri konumunda.
Çin’in Tayvan’ı ele geçirmesi demek, yüksek teknolojide ABD’ye karşı tartışmasız bir küresel üstünlük kurması manasına gelmektedir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.