SON DAKİKA
Hava Durumu

Akmescit’te Kırım Tatar dili festivali yapıldı (FOTO)

Haber Giriş Tarihi: 26.03.2011 12:51
Haber Güncellenme Tarihi: 26.03.2011 12:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Akmescit’te Kırım Tatar dili festivali yapıldı (FOTO)
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 26.03.2011 (QHA) – Akmescit’in Bavurçı (Kamenka) semtinde bulunan Kırım Tatar Milli Mektebinde 25 Martta Kırım Tatar dilinde 8.Cumhuriyet “Ana Dilinin Değeri Ölçülmez, Halkın Manevi Değerleri Tükenmez” Öğrenci Sanatları Festivali yapıldı.
Festival, Kırım Eğitim Bakanlığının 2011 çalışma planına uygun olarak Kırım Tatar dili prestijinin arttırılması, gençlerde halkının gelenekleri ve kültürüne merakın arttırılması, çocuk tiyatro ve edebiyat sanatının yaygınlaştırılması amacıyla yapıldı.
Festivaşi, Kırım milletvekili, Maarifçi Kırım Tatar Öğretmenler Birliği başkanı Safure Kacametova açtı. Kacametova, “Biz bu yıl 8.kez yapılan bu festivali İsmail Gaspıralı’nın doğumunun 160.yıldönümüne adadık. Bu günlerde aydın ve öğretmen İsmail Gaspıralı bütün Kırım’da anılıyor. Ben festival katılımcılarına başarılar ve Kırım Tatar dilinin yaşatılması yönünde çalışmalarına devam etmelerini dilerim” dedi.
Festival sırasında Yunus Kandım Kırım-Menim Vatanım kompozisyon yarışması yapıldı. Bu yarışma bu yıl İsmail Gaspıralı’nın doğumunun 160.yıldönümüne adandı. Yarışma, okul içi, şehir içi ve Kırım içi olmak üzere 3 etapta yapıldı. Yarışma galiplerine Kırım Eğitim Bakanlığının diplomaları ve hediyeler verildi.
Kırım Eğitim Bakanlığının 1.derece diploması Akmescit’in 4 No’lu düz lise 9.sınıf öğrencisi Aliye Aliyeva’ya, Kezlev (Yevpatoriya) 18 No’lu düz lise 8.sınıf öğrencisi Emir Bekbayev’e ve Akmescit’in 10 No’lu düz lise 10.sınıf öğrencisi Anife Vahapova’ya verildi.
Evelina İlyasova-Osman Bayramaliyev 
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.