SON DAKİKA
Hava Durumu

Almanya’dan yerinden edilmiş Ukraynalılara destek

Haber Giriş Tarihi: 04.09.2022 11:06
Haber Güncellenme Tarihi: 04.09.2022 11:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Almanya’dan yerinden edilmiş Ukraynalılara destek

Almanya Kalkınma Bakanı Svenja Schulze, Ukrayna’da yerinden edilmiş kişilerin finanse edilmesi için 200 milyon euro destek sağlanacağını açıkladı. Bakan Schulze, “Bu miktar yerinden edilmiş Ukraynalı sivillerin temel ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor” dedi.

Ukrayna, savaşın 192’nci gününde Rus saldırılarıyla mücadele ederken Avrupalı liderler Ukrayna’ya yönelik askeri, ekonomik ve insani yardımını sürdürüyor.

SAVAŞ YÜZÜNDEN YERİNDEN EDİLMİŞ UKRAYNALILARA FİNANS DESTEĞİ

Almanya Kalkınma Bakanı Svenja Schulze, Ukrayna’da yerinden edilmiş kişiler için maddi destek sağlanacağını duyurdu. Funke Media grubuna demeç veren Bakan Schulze, Ukrayna’da yerinden edilmiş kişilere finanse edilmesi için 200 milyon euro (199.02 milyon $)  tedarik edileceğini açıkladı.

Bakan Schulze, “Başbakan Şmigal ile yerinden edilmiş insanlara bakma konusunda Ukrayna hükumetini desteklemeye nasıl devam edebileceğimiz konusunda konuşacağım. Bağışlayacağımız para oradaki insanların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlıyor” dedi.

UKRAYNA BAŞBAKANI ŞMİGAL ALMANYA’YA GİDECEK

Öte yandan Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşmek üzere yarın Almanya’nın başkenti Berlin’e gidecek.

Rusya 24 Şubat 2022’de Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik başlattığı savaşta binlerce savunmasız Ukraynalı sivil hedef aldı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan Ukraynalılar başka ülkelere sığınmak mecburiyetinde bırakıldı. Diğer ülkelerde de can güvenliği tehlikesi yaşayan yerinden edilmiş Ukraynalılar zor durumda.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI YEDİNCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.