SON DAKİKA
Hava Durumu

Almanya, Ukrayna'ya Gepard uçaksavar tankları tedarik edecek ve askeri eğitim desteği verecek

Almanya, silah üretimi yapan KMW'ya ordu stoklarındaki Gepard uçaksavar tanklarını Ukrayna'ya satabilmesi için izin verdi. Ayrıca Ukraynalı askerlerin Almanya'da eğitim alacağını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2022 19:07
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2022 19:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Almanya, Ukrayna'ya Gepard uçaksavar tankları tedarik edecek ve askeri eğitim desteği verecek

Almanya, silah üretimi yapan Krauss-Maffei Wegmann'a (KMW) ordu stoklarındaki Gepard uçaksavar tanklarını Ukrayna'ya satma izin verdi. Ayrıca federal hükumet, Ukraynalı askerlerin Almanya'da eğitim alacağını duyurdu.

Almanya Ukrayna'ya "Gepard" uçaksavar tankları gönderecek. Alman basınında yer alan haberlere göre hükumet, 25 Nisan 2022 tarihinde, silah üretimi yapan Krauss-Maffei Wegmann'a (KMW) ordunun stoklarında bulunan ve teknik olarak yenilenmiş Gepard uçaksavar tanklarını Ukrayna'ya satma izin verdi. Söz konusu Uçaksavarların ayrıca kara unsurlarına karşı da savunma sağlayabildiği belirtildi.

UKRAYNALI ASKERLERE ALMANYA'DA EĞİTİM VERİLECEK

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, 26 Nisan, ABD'nin Almanya'da bulunan Ramstein üssünde düzenlenen Ukrayna'ya destek toplantısında konuşma yaptı.

Ukrayna askerlerine Alman topraklarında topçu sistemler konusunda eğitim vermek için Amerikalılarla çalıştıklarını söyleyen Lambrecht, bunun dışında Hollanda ile de obüsler hakkında Ukrayna askerlerine eğitim vereceklerini ve mühimmat sağlayacaklarını ifade etti.

UKRAYNA'YA SOVYET YAPIMI AĞIR SİLAH TEDARİK EDİLECK

Ukrayna'ya ağır silahlar tedarik etmek için Avrupa'nın doğusundaki ülkelerle "halka değişim" girişimine başladıklarını söyleyen Lambrecht, bu girişimle Avrupa'nın doğusundaki ülkelerinde bulunan, Ukraynalı askerlerin eğitim almadan kullanabilecekleri eski Sovyetler Birliği'nde üretilen silahları Ukrayna'ya vereceklerini, Almanya'nın da bu ülkelerde oluşan boşluğu dolduracağını belitti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.