SON DAKİKA
Hava Durumu

Azovstal savunucusu, Ukraynalı asker esaret sürecini QHA’ya anlattı

Azovstal savunucusu, Ukraynalı asker esaret sürecini QHA’ya anlattı

Haber Giriş Tarihi: 22.09.2022 20:01
Haber Güncellenme Tarihi: 22.09.2022 20:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azovstal savunucusu, Ukraynalı asker esaret sürecini QHA’ya anlattı

Rusya, Ukrayna’nın Mariupol kentindeki Azovstal Çelik Fabrikasını kuşatarak Ukraynalı askerleri esir almıştı. Azov taburunda görev yapan Ukraynalı asker Denis Çıpurko, Kırım Haber Ajansının ve gazeteci Nevşin Mengü’nün sorularına yanıt verdi. Azovstal’de esir kalan asker Çıpurko Ukrayna’dan canlı bağlanarak esaret sürecini tüm detayıyla anlattı.

Ukrayna, yedi aydır Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı savaşta güçlü bir direniş gösteriyor. Ukrayna ordusu, ortaya koyduğu mücadele ile Putin Rusyası'nı zor soktu. İşgalci Rus birlikleri, mart ayında Ukrayna’nın Mariupol kentindeki Azovstal Çelik Fabrikasını kuşatarak Ukraynalı askerleri esir almıştı. Azov Taburunda görev alan Ukraynalı asker Denis Çıpurko, Kırım Haber Ajansının (QHA) ve gazeteci Nevşin Mengü’nün sorularına yanıt verdi. Video konferans ile bağlantı yapan Ukraynalı asker Çıpurko, yaşadığı Rus esareti sürecini, Ukrayna’da yaşananları ve savaşın etkilerini anlattı.

RUS İŞGAL GÜÇLERİ AZOVSTAL’İ KUŞATTI

Azovstal Çelik Fabrikasındaki esaret süreciyle ilgili soruları yanıtlayan Ukraynalı asker şu ifadeleri kullandı:

“24 Şubat akşamı bomba ihbarı gelmesi üzerine Mariupol Havalimanı’ndan şehre geçtik. İlk çatışma 26 Şubat’ta başladı, kente girişimize izin vermediler. 28 Şubat’ta 20-30 tank ve askeri araçla yeniden deneme yaptılar. Rus askeri araçlar kente girdi ve büyük bir markete çekildiler. Orada büyük bir çatışma yaşandı. Ruslar geri çekilmek zorunda kaldı. Daha sonra tanklarla saldırdılar. Bazen geri çekiliyorlardı. 7 Mart’ta Ruslar tankını kaybederek Azovstal’e geçti. 12 gün sonra bir kente piyade olarak döndüm. Orada çatışmalar devam ediyordu, bize devamlı havadan saldırıyorlardı.11 Mayıs’ta obüslerle saldırı düzenlendi sonra kolum ampute oldu. Daha sonra teslim olma emri geldi. Olanika’da artık 17 Mayıs’ta esir alınmıştım. Orada hiçbir tıbbi bakım uygulanmadı.

Çok sıcaktı, 50 yaşlarında bir erkek kalp krizi geçirmişti, onu ağacın altına bıraktılar. İstedikleri ifadeleri vermedikçe coplarla dövülüyorduk. Mariupol’ü Ukraynalıların bombaladıklarını söylemlerini istiyorlardı”

Ukraynalı asker Çıpurko, esaret döneminde Rus askerlerin alkol içip, uyuşturucu kullanıp birbirlerini vurduklarını belirtti. Çıpurko, savaşın bu sene bitmeyeceğini ancak seneye Rusya’yı kesinlikle kazanacaklarını ifade etti.

“RUSYA’YA KARŞI SAVAŞAN TÜRK DÜNYASINDA ASKERLERE MİNNETTARIZ”

Türk dünyasından gelen askerlerin Ukrayna cephesinde Ruslara karşı çatışması hakkında ne düşünüyorsun sorusuna Çıpurko, “Rusya’ya karşı savaştıkları için onlara minnettarız, Rusya işgalci bunu herkes biliyor” dedi.

“KIRIM UKRAYNA’DIR”

QHA’nın Kırım hakkında ne düşünüyorsunuz sorusu hakkında, “Kırım’ı işgalden kurtaracağız. Kırım Ukrayna’dır. Onlar zaten Ukrayna’yı bekliyor. Tüm topraklarımızı geri alacağız” dedi.

Ukraynalı asker ile yapılan röportaj Kırım Haber Ajansının YouTube hesabında yayımlanacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.