SON DAKİKA
Hava Durumu

Bariyev: Rusya, Kırım Tatarlarının gen havuzunu yok etmek için elinden geleni yapıyor

Haber Giriş Tarihi: 26.09.2022 20:14
Haber Güncellenme Tarihi: 26.09.2022 20:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bariyev: Rusya, Kırım Tatarlarının gen havuzunu yok etmek için elinden geleni yapıyor

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, Rusya’nın uluslararası anlaşmaları ihlal ederek kasıtlı olarak Kırım Tatar halkını yok ettiğini belirtti.

Kremlin yönetimi, geçen hafta ülke çapında kısmi seferberlik ilan etti. İşgalci Rusya başlattığı seferberlik çerçevesinde; Kırım’da da cepheye gönderilecek kurbanları toplamaya başladı. İşgalcilerin özellikle Kırım Tatarlarının yoğun yaşadığı yerleşim yerlerinde askere çağırma celbi dağıttığı bildirildi.

RUSYA ULUSLARARASI HUKUK İHLALİNİ SÜRDÜRÜYOR

Rus işgali altındaki Kırım’ın Kremlin kontrolündeki kukla yönetiminin söz konusu eylemlerini Kırım Haber Ajansına değerlendiren Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, Rusya’nın iki uluslararası belgeyi ihlal ederek kasıtlı olarak Kırım Tatar haklını yok ettiğini ifade etti. Bariyev, “Cenevre Sözleşmesinin 51. maddesinin (işgalci devlet kişileri silahlı veya yardımcı kuvvetlerinde hizmet etmeye zorlayamaz) ve Yerli Halklar Bildirgesinin kaba ihlalini görüyoruz. Bildirgede devletin her türlü eylemlerinin yerli halklara uygun olarak yapılması gerektiği ve yerli halkın temsilcilerinin orduya çağrılmaması gerektiği net olarak belirtiliyor.” dedi.

"RUSYA KIRIM TATARLARININ GEN HAVUZUNU YOK EDİYOR"

Öte yandan Bariyev, Rusya’nın bu tür eylemleriyle Kırım Tatar halkının gen havuzunu yok etmek için elinden geleni yaptığını vurguladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.