SON DAKİKA
Hava Durumu

Bayraktar, 2 adet Rus Tor-M1 uçaksavar sistemini imha etti

Bayraktar, 2 adet Rus Tor-M1 uçaksavar sistemini imha etti

Haber Giriş Tarihi: 05.09.2022 14:35
Haber Güncellenme Tarihi: 05.09.2022 14:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bayraktar, 2 adet Rus Tor-M1 uçaksavar sistemini imha etti

Ukrayna ordusu, Rus saldırılarını Türk silahlı insansız hava araçları Bayraktar TB2 ile savunuyor. Tespit edilen görüntülere göre, Ukrayna ordusunun bugün 2 adet Rus Tor-M1 aşınabilir uçaksavar sistemini imha ettiği öğrenildi.

Rus saldırıları altındaki Ukrayna, 193 gündür güçlü bir direniş sergiliyor. Rus birliklerine karşı savaşan Ukrayna ordusu Türkiye'den tedarik edilen Bayraktar TB2 ile savunmaya devam ediyor.

Tespit edilen görüntülere göre Ukrayna ordusunun kullandığı Bayraktarların 2 adet Rus Tor-M1 hava savunma sistemlerini imha etti. Ukrayna ordusu Bayrakta SİHA'ları sayesinde Rus saldırılarına karşı mücadele veriyor. Ülke liderleri başarıya imza atan Bayraktarların tedariki için Ukrayna'ya yönelik yardım kampanyaları başlatıyor.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.