SON DAKİKA
Hava Durumu

Birleşik Krallık’ın yeni Başbakanı Liz Truss’tan Tayvan’a destek

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2022 22:53
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2022 22:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Birleşik Krallık’ın yeni Başbakanı Liz Truss’tan Tayvan’a destek

Birleşik Krallık’ın yeni Başbakanı olan Liz Turss, geçen hafta Çin’e karşı Tayvan’ın yanında olacağını belirtti. Başbakan Truss, işgalci Putin yönetimine atıfta bulunarak “Ukrayna'dan ders almamız gerekiyor.” dedi. Truss’ın açıklamasına Tayvan’dan da yanıt gecikmedi. Tayvan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Joanne Ou, Başbakan Truss’a Tayvan meselesindeki desteğinden dolayı minnettarlığını bildirdi.

Birleşik Krallık Başbakanı Liz Truss, Birleşik Krallık’ın Tayvan'ın kendisini savunabilmesini sağlamak için müttefikleriyle birlikte çalışmaya kararlı olduğunu bildirdi. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Jeo Biden'ın geçen hafta Çin tarafından bir saldırı olması durumunda Tayvan'ı askeri olarak savunma taahhüdünün ardından Birleşik Krallık Başkbakanı Liz Truss, CNN'e verdiği bir röportajda, Birleşik Krallık'ın Tayvan meselesindeki tutumu sorulduğunda "Tüm müttefiklerimizin Tayvan'ın kendini savunabileceğinden emin olması gerekiyor ve bu çok önemli" dedi.

Başbakan Truss, Birleşik Krallık hükumetinin, Çin'e olan stratejik bağımlılığını azaltmak ve Pekin'in askeri saldırganlığı tehdidine ortak bir yanıt vermelerini sağlamak için ABD, Japonya ve Kanada da dahil olmak üzere G7 müttefikleriyle birlikte çalıştığını ifade etti. Putin rejiminin Ukrayna işgaline atıfta bulunan Başbakan Truss, “Ukrayna'dan ders almamız gerekiyor. Gerçek şu ki, özgür dünya Rus saldırganlığına erken karşı koymak için yeterince çaba göstermedi. Dolayısıyla Putin, bu korkunç savaşı başlatmak için cesaretlendi. " dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos ayındaki Tayvan ziyaretine değinen Başbakan Truss, “Kongre başkanı olarak Tayvan’ın başkenti Taipei'yi ziyaret etmesi kendi hakları dahilindedir." değerlendirmesinde bulundu. Ayrıca Truss, en çok dikkate alınması gereken konunun, Pelosi’nin ziyaretine yanıt olarak Çin'in Tayvan çevresinde düzenlediği askeri tatbikatların olduğunu ifade etti.

TAYVAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN YANIT

Tayvan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Joanne Ou, Başbakan Truss’ın Tayvan'a verdiği söz ve yanında olmaya devam ettiği için minnettar olduğunu belirtti. Sözcü Ou ayrıca, Başbakan Truss’un Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı dönemi, İngiliz Milletler Topluluğu ve kalkınma işlerinden sorumlu devlet sekreteri olduğu zamanları hatırlatarak Tayvan'a olan desteğini de birkaç kez dile getirdiğini söyledi. Ou son olarak Tayvan'ın, Birleşik Krallık ve benzer düşünceye sahip diğer ülkelerle birlikte Çin rejiminin otoriter genişleme ve saldırganlığa direnmek, özgür ve açık Hint-Pasifik bölgesini korumak için yakın çalışmaya devam edeceğinin altını çizdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.