SON DAKİKA
Hava Durumu

Birleşik Krallık, Rus ordusunun Buça'daki katliamını görüşmek için BM Güvenlik Konseyi'ni topluyor

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2022 02:25
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2022 02:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Birleşik Krallık, Rus ordusunun Buça'daki katliamını görüşmek için BM Güvenlik Konseyi'ni topluyor

BM Güvenlik Konseyi'ne başkanlık eden Birleşik Krallık, Kıyiv bölgesindeki Buça'da Rus saldırganların toplu katliamlarını görüşmek için Güvenlik Konseyi toplantısı düzenliyor. Birleşik Krallık'ın Birleşmiş Milletler Daimî Temsilcisi Barbara Woodward, “Buça dahil olmak üzere Ukrayna topraklarındaki soykırımı, Salı günü Güvenlik Konseyi toplantısında ele alacağız.” dedi.

İşgalci Rus ordusu, Ukrayna'nın başkenti Kıyiv’den geri çekilmeye devam ederken Buça ve İrpin kentinde acımasızca saldırı düzenledi. Kan donduran görüntüler dünya basınında da geniş yankı buldu ve soykırım olarak tanındı. Birleşik Krallık, Kıyiv bölgesindeki Buça'da, Rus saldırganların toplu katliamlarını görüşmek için 5 Nisan 2022 tarihinde Güvenlik Konseyi toplantısı düzenleneceğini duyurdu.

Dünya ayakta! Son dakika haberleri: Rus askerlerinin çekildiği Buça'da korkunç görüntüler BARBARA WOODWARD: ADALETİN SAĞLANMASI İÇİN TOPLANACAĞIZ

BM’nin Birleşik Krallık Daimi Temsilcisi Barbara Woodward, “Bu hafta sonu, Buça'dan gelen korkunç görüntülerde ve raporlarda, silahsız Ukraynalı sivillerin elleri arkadan bağlı olarak vurulduğunu gördük. 800'den fazla ceset sokağa bırakıldı veya toplu mezarlara atıldı. Kadınlar, çocuklarının gözü önünde tecavüze uğradı” ifadesini kullandı.

Ayrıca Woodward, tüm yaşananlar için işgalci Rusya hakkında, “Buça dahil olmak üzere Ukrayna topraklarındaki soykırım ile ilgili Salı günü Güvenlik Konseyi toplantısında ele alacağız. Rusya hesabını verecek ve biz, adaleti sağlamak için toplanacağız.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.