SON DAKİKA
Hava Durumu

Bişkek'ten bisikletiyle yola çıkarak Bursa'ya geldi

Bişkek'ten bisikletiyle yola çıkarak Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa'ya geldi

Haber Giriş Tarihi: 23.09.2022 23:06
Haber Güncellenme Tarihi: 23.09.2022 23:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bişkek'ten bisikletiyle yola çıkarak Bursa'ya geldi

Kırgızistan'ın Bişkek kentinden bisikletiyle yola çıkan judo ve güreş antrenörü Mamıt Taştanov, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa'nın ilçesi İznik'e geldi. Uzun bir yolculuk geçiren 75 yaşındaki antrenör Taştanov, "İznik'te gerçekleşecek olan 4. Dünya Göçebe Oyunları'na denk geldiğim için çok mutlu oldum" ifadesini kullandı.

Türk Dünyası 2022 Kültür Başkenti Bursa'nın İznik ilçesinde 29 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Geleneksel Göçebe Oyunları bugün başladı. Kırgızistan'ın Bişkek kentinden bisikletiyle yola çıkan 75 yaşındaki judo ve güreş antrenörü Mamıt Taştanov İznik'e vardı. Kovid-19 salgını nedeniyle seyahatini gerçekleştiremediğini belirten Taştanov, "Allah yolculuğu bu seneye nasip etti. 4. Dünya Göçebe Oyunları'na denk geldiği için de çok mutlu oldum" dedi.

75 YAŞINDAKİ ANTRENÖR BİSİKLETİYLE 5298 KM YOL KAT ETTİ

Bişkek'ten hareket eden Taştanov, Kazakistan ve Özbekistan yetkilileriyle görüştüğünü aktaran Taştanov, Buhara'dan geçerken genç sporculara tavsiyelerde bulundu. Taştanov seyahatini şu şekilde ifade etti:

"Bakü'de bisiklet etkinliğine katıldım. Bisiklet etkinliğinin başkanı beni çok güzel karşıladı. Azerbaycan'daki etkinliklerin birinde 70 yaş üzerinde bir yarışma oluyormuş sürekli. Başkana 'Beni davet edin.' dedim. O da gülümseyerek '70 yaşında tek başınıza kalırsınız.' dedi. Yolculuk sırasında bisikletim yürüyemez hale geldi. Çok sağ olsun, bisiklet etkinliğinin başkanı bisikletimi değiştirdi. Kazakistan ve Özbekistan çöllerinde insanların yaşamadığı yerlerde kalmak zorundaydım. Çadırımı kurdum, yatağımı serdim ama geceleri az kalsın kurtlar saldırıyordu. Yaban hayvanlarıyla karşılaştım, onları havai fişeklerle korkutmak zorunda kaldım. Yolların bazı yerleri çok sıcak oluyordu. Sıcaklık 45-50 dereceyi buluyordu. Yüküm 25 kilonun üzerindeydi, o yüzden su taşımak biraz imkansız oluyordu. Yanıma yeterince su alıyordum ama ona rağmen susuzluktan dudaklarım birbirine yapışıyordu. Türkiye'ye Gürcistan üzerinden geldim. Karadeniz tarafından İstanbul'a gelene kadar Türkiye'nin ne kadar büyük ve güzel bir memleket olduğunu gördüm"

Taştanov gelecek yıl martta yine bisikletle Bişkek'ten Berlin'e gitmeyi planladığını belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.