SON DAKİKA
Hava Durumu

BM Genel Sekreteri, BM Güvenlik Konseyinin savaşı önlemekte başarısız olduğunu itiraf etti

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi'nin Ukrayna'daki savaşı önlemekte başarısız kalarak hayal kırıklığı yaşattığını belirtti ve Ukrayna hükümeti ile her adımı koordine ederek çabalarımızı arttıracağı konusunda söz verdi.

Haber Giriş Tarihi: 29.04.2022 02:13
Haber Güncellenme Tarihi: 29.04.2022 02:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BM Genel Sekreteri, BM Güvenlik Konseyinin savaşı önlemekte başarısız olduğunu itiraf etti

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi'nin Ukrayna'daki savaşı önlemekte başarısız kalarak hayal kırıklığı yaşattığını belirtti ve Ukrayna hükümeti ile her adımı koordine ederek çabalarını arttıracağı konusunda söz verdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, resmî ziyaretlerde bulunduğu Kıyiv'de 28 Nisan 2022 tarihinde, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile görüşmesinin ardından beraber basın toplantısı düzenledi.

GUTERRES: İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE BİZZAT ŞAHİT OLDUM

BM Genel Sekreteri konuşmasında, Rusya'nın başlattığı savaşın neden olduğu anlamsız can kayıpları, büyük yıkım ve insan hakları ihlallerine ziyareti sırasında bizzat şahit olduğunu söyledi.

GUTERRES: GÜVENLİK KONSEYİ ELİNDEN GELENİ YAPMADI

Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi'ni Ukrayna'daki savaşı engelleyemediği veya sona erdirmediği için eleştirerek bunun "büyük bir hayal kırıklığı, hüsran ve öfke kaynağı" olduğunu söyledi. Guterres ayrıca, "Çok açık konuşayım: (BM Güvenlik Konseyi), bu savaşı önlemek ve sona erdirmek için elinden gelen her şeyi yapmadı" ifadelerini kullandı.

GUTERRES: UKRAYNA İLE KOORDİNE OLARAK ÇABALARIMIZI ARTTIRACAĞIZ

"Sahadaki ihtiyaçları belirlemek ve operasyonları büyütmek için buradayım" diyen Guterres, "1400'den fazla BM çalışanı sahada cesur Ukrayna örgütleriyle her gün yan yana halde Ukrayna halkı için çalışıyor" dedi ve "Size söz veriyorum, Ukrayna hükumeti ile her adımı koordine ederek çabalarımızı arttıracağız" şeklinde konuştu.

KONSEYİN 5 DAİMİ ÜYESİNİN BİRİ OLARAK RUSYA KARARLARI VETO ETTİ

Küresel barış ve güvenliği sağlamakla görevli olan, 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi, işgalin başladığı Şubat ayından bu yana harekete geçmediği için Ukrayna hükumeti de dahil olmak üzere birçok uluslararası kuruluş tarafından eleştirilere maruz kalmıştı. Rusya, konseyin beş daimi üyesinden biri olarak ihtilafla ilgili bir çok kararı veto etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.