SON DAKİKA
Hava Durumu

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri görevine Volker Türk atandı

BM'nin İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk oldu

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2022 08:43
Haber Güncellenme Tarihi: 12.09.2022 12:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri görevine Volker Türk atandı

Çin'in sistematik baskı ve asimilasyona imza attığı Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlalleri hakkında yayımladığı raporun ardından görevden ayrılan Michelle Bachelet'in yerine, 9 Eylül 2022 tarihinde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine Avustralyalı hukukçu Volker Türk atandı.

Michelle Bachelet'ten boşalan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'ne Avusturyalı Volker Türk atandı. Türk, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in politika alanında yardımcılığı görevini yapıyordu. Türk Avusturya Linz kentinde 1965 yılında doğdu. 2009 yılından 2015 yılına kadar BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinde üst düzey görevler yaptı. Volker Türk'ün göreve başlamasının ardından Doğu Türkistan'daki soykırım ve asimilasyon hakkında çalışmalara devam etmesi bekleniyor.

BM Cenevre Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Volker Türk’ü yeni Yüksek Komiser olarak karşılamaktan çok mutluyuz” dedi.

Eski Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, dört yıl boyunca BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri görevini yürüttü. Türk, yirmi yılı aşkın bir süredir BM Mülteci Ajansı için olmak üzere otuz yıldan uzun bir süredir Birleşmiş Milletler için çalışma yürütüyordu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.