SON DAKİKA
Hava Durumu

Buça Belediye Başkanı: Rus askerleri kentte kalan her beş kişiden birini öldürdü

Buça Belediye Başkanı: Rus askerleri kentte kalan her beş kişiden birini öldürdü

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2022 16:46
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2022 16:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Buça Belediye Başkanı: Rus askerleri kentte kalan her beş kişiden birini öldürdü

Rusya’nın Kıyiv bölgesinde işlediği katliam ve işkencelerin kanıtları toplanmaya devam ediyor. Buça Belediye Başkanı Anatoliy Fedoruk, Rus askerleri tarafından bir aydır işgal altına tutulan Buça kentinde kalan her 5 kişiden birinin öldürüldüğünü bildirdi.

Buça Belediye Başkanı Anatoliy Fedoruk, Rus ordusu tarafından işgal altına alınan Buça’da bir ay içinde kente kalan her beş sivilden birinin Rus askerleri tarafından öldürüldüğünü ifade etti. Fedoruk, bugün yaptığı açıklamada, “İşgal altındaki kentte kalan her beş kişiden biri öldürüldü. Ben ve binlerce hemşehrim şu an sivil Buçalılara işkence yapan ve öldürenlere karşı nefret besliyoruz.” dedi.

Buça ve Vorzel’de sivillere karşı işlenen çok ağır suçların kayda geçirildiğini aktaran Belediye Başkanı, “Çok ağır suçlar; toplu tecavüz ve çocukların cinayetleri... Bunlar Buça ve Vorzel’de yaşandı. Ne kadar zor olsa da bunları Rusça da konuşmamız gerek. Rus anneleri çocukların Buça’da ne yaptığını duysunlar.” ifadelerini kullandı.

403 SİVİLİN CESEDİ BULUNDU

Daha önce Buça Belediye Başkanı verdiği röportajda Buça’da 403 sivilin Rus askerleri tarafından öldürüldüğünü bildirerek ölenlerin yüzde 80-85’inin kurşun yaralanmaları sonucu hayatını kaybettiğini aktardı. Fedoruk, “Bunlar farklı şartlar altında kasıtlı olarak kurşuna dizilen sivil insanlar.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.