SON DAKİKA
Hava Durumu

Çavuşoğlu: Referandumla Ukrayna'nın topraklarının yasa dışı ilhakını tanımayacağız

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 15:27
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 15:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çavuşoğlu: Referandumla Ukrayna'nın topraklarının yasa dışı ilhakını tanımayacağız

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, suikast sonucu hayatını kaybeden Japonya'nın eski Başbakanı Şinzo Abe'nin cenaze töreni için gittiği Tokyo'da gazetecilerin sorularına cevap verdi. Türkiye'nin 2014 senesinde Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadıklarının altını çizen Bakan Çavuşoğlu referandum sonucuyla Ukrayna'daki toprakların hukuksuz kararının tanınmayacağını belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Japonya'nın eski Başbakanı Şinzo Abe'nin cenaze törenine katılmak üzere gittiği Tokyo'da basın servisinin sorularını yanıtladı.

Başarısıyla adından söz ettiren Türk hava savunma şirketi BAYKAR Teknoloji'ye ait Bayraktar TB2 İHA (İnsansız hava aracı) ve SİHA (Silahlı insansız hava aracı) tedarikinin Japonya'ya yapılması konusunda sorulan soruya Bakan Çavuşoğlu, "Bizim ürettiğimiz İHA'lar, SİHA'lar dünyada şu anda üretilen ürünler arasında en iyilerinden hatta en başta gelir, bunu söyleyebilirim. Libya'da da özellikle Trablus'un işgalini önleyen de Türk SİHA'larıdır. Japonya'yla her alanda olduğu gibi savunma sanayi alanında da iş birliğimizi geliştirmek istiyoruz" dedi.

"BAYRAKTAR UKRAYNA'DA DOĞAN ÇOCUKLARA VERİLEN POPÜLER İSİM"

Rus saldırıları altındaki Ukrayna'da Bayraktar'ın büyük ilgi gördüğünün altını çizen Çavuşoğlu, "Dünyada herhalde bizim SİHA'lar gibi şarkı bestelenen, çocuklara isim verilen başka bir SİHA yoktur. Ukrayna'da doğan erkek çocuklar için verilen en popüler isim, Bayraktar. Savunma sanayinde hem kamu şirketlerimiz hem de özel şirketlerimiz son derece başarılı ve çok kaliteli ürünleri üretiyor" ifadelerini kullandı. Rus saldırılarına karşı Bayraktar ile savunan Ukrayna, Türk hava savunma sistemine büyük ilgi gösteriyor.

"KIRIM'IN YASA DIŞI İLHAKINI TANIMADIK"

Rusya'nın yasa dışı referandumunda Türkiye'nin tutumu hakkında sorulan soruya Çavuşoğlu Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadıklarını belirterek, "Ruslara da bunu söylüyoruz. Donbas, Herson gibi bölgelerin Rusya'ya yasa dışı ilhak edilmesiyle ilgili referandum konusunda da Türkiye olarak net bir açıklama yaptık. Bundan duyduğumuz endişenin altını çizdik, bunu vurguladık. Ve Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadığımız gibi bunu da tanımayacağımızı açıkça açıklamamızda söyledik" açıklamasında bulundu.

TARAFLAR MÜZAKERELERE DÖNEBİLİR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir araya gelerek ateşkes imzalanması gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, "Fakat savaş uzadıkça daha karmaşık hale geliyor, daha zorlaşıyor. Yine Semerkant’ta, Sayın Putin, Sayın Cumhurbaşkanı'mızla yaptığı görüşmede, müzakerelere dönebileceklerini söylemişti. Tabii yeni şartlar olduğunu da söylüyorlar" bilgisini paylaştı. Ateşkesin nasıl imzalanması gerektiği sorusunun üzerine Bakan Çavuşoğlu şu cevabı verdi:

"Her iki taraf da bunu gerçekten idrak ettiğinde müzakere masasına dönme ihtimali daha yüksek. Adil bir barış olması lazım. Özellikle Ukrayna için. İşgal edilen topraklar Ukrayna'nın toprakları. Adil bir barışın tesis edilmesi gerekiyor. Ancak bedelini önce Ukrayna ödüyor, savaşın yansımalarıyla bedelini bütün dünya ödüyor."

Çavuşoğlu tarafların liderlerini buluşturma çabasına devam edeceklerini vurguladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.