SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin ve İsrail arasında "Yahudi düşmanlığı" gerginliği

Çin ve İsrail arasında "Yahudi düşmanlığı" gerginliği

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2022 16:09
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2022 16:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin ve İsrail arasında "Yahudi düşmanlığı" gerginliği

Çin devletine ait olduğunu bilinen Çin Küresel Televizyon Ağı (CGTN) sunucusu Zheng Junfeng, ABD'nin İsrail'e verdiği desteğe ve Çin ile İsrail arasındaki tartışmaya dikkat çekti. İsrail'in Pekin Büyükelçiliği sunucunun açıklamalarına sert tepki gösterdi. Programda, ''Resmi bir Çin medyasında açıkça antisemitizmin ifade edildiğini görmek bizi dehşete düşürdü" denildi. İsrail'in tepkisine CGTN'in de bağlı olduğu Çin Devlet Televizyonu CCTV'den yanıt gelmedi.

Çin devlet televizyonunda Washington'ın İsrail'e olan desteği konuşuldu. İsrail'in Pekin Büyükelçiliği, Çin devlet televizyonu CGTN'deki bir programda, Washington'ın İsrail'e desteği ve İsrail ile ilgili yorumlara sert tepki gösterdi. Çin devlet Televizyonu bünyesinde faaliyet gösteren ve İngilizce yayın yapan CGTN TV'de salı günü sunucu Zheng Junfeng, ABD'nin İsrail'e verdiği desteğe dikkat çekerek, "Bazı insanlar ABD'nin İsrail yanlısı politikalarında ve Washington'ın dış politikasını yönetenler üzerinde ABD'deki varlıklı Yahudilerin ve Yahudi lobisinin etkisinin olduğuna inanıyor" cümlelerini kullandı.

Çinli sunucu, Yahudilerin güçlü lobisinin yanı sıra ABD'de Yahudilerin finans, medya ve internet sektörlerine hakim olduğunu söyleyerek "Yahudiler finans ve internet sektörlerine hakimler. Bu durumda bazılarının dediği gibi güçlü lobilere sahipler mi? Evet bu mümkün" ifadelerini kullandı.

İSRAİL'İN PEKİN BÜYÜKELÇİLİĞİDEN ÇİN'E SERT TEPKİ

Bunun üzerine İsrail Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, "Yahudilerin dünyayı kontrol ettiğine dair komplo teorilerinin sona ermiş olduğunu umuyorduk ama maalesef antisemitizm çirkin yüzünü bir kez daha gösterdi. Resmi bir Çin medyasında açıkça antisemitizmin ifade edildiğini görmek bizi dehşete düşürdü. Öne sürülen iddialar ırkçı ve tehlikelidir ve kendine saygı duyan bir medya tarafından kullanılmamalıdır." ifadeleriyle duyulan rahatsızlık dile getirildi.

Çin, Gazze'de yaşananlar nedeniyle Filistin yanlısı bir duruş sergilerken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde, ABD'nin İsrail'in kınanmasını öngören bildiriyi engellemesini eleştirerek ABD'yi kınamıştı.

İsrail'in tepkisine CGTN'in de bağlı olduğu Çin Devlet Televizyonu CCTV'den hala yanıt gelmedi. Yahudilik, Çin'in resmi olarak tanıdığı dinlerinden biri değil. Yahudilerin "kurnaz iş insanları ve piyasa manipülatörleri " olduklarına dair klişeler, Çin toplumu arasında oldukça yaygın bir inanış olarak yerini koruyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.