SON DAKİKA
Hava Durumu

Çubarov: Rusya sınırlarında seferberlikten kaçan Kırımlıların trajedileri yaşanıyor

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2022 21:47
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2022 21:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çubarov: Rusya sınırlarında seferberlikten kaçan Kırımlıların trajedileri yaşanıyor

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Rusya’nın ilan ettiği seferberlik nedeniyle Rus işgali altındaki Kırım’ı terk ederek üçüncü ülkelere geçmeye çalışan Ukrayna vatandaşlarının çok zor durumda olduğunu bildirdi. Rusya’dan farklı ülkelere çıkmaya çalışan Kırımlıların, Rus belgeleri nedeniyle yurt dışına çıkamadığını ayrıca Rus sınır görevlilerinin ülkeyi terk eden kişilerden rüşvet talep ettiğini aktardı.

Rusya’nın seferberlik ilanıyla beraber işgal altındaki Kırım’da kendi vatanlarına karşı savaşmaya zorlanan Kırım Tatarları, Rusya tarafından askere alınmamak için Kırım’dan ayrılmak zorunda kalıyor. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Rusya’nın zorunlu seferberliğinden kaçınmak için 3. ülkelere geçmek isteyen Ukrayna vatandaşı Kırımlıların çok zor duruma düştüğünü bildirdi. 

RUS YETKİLİLERDEN SINIRDA RÜŞVET TEKLİFİ

“Rusya’nın zorunlu seferberliğinden kaçınmak için Ukrayna vatandaşı Kırımlıların çıkmaya çalıştığı ülkelerin Rus sınırlarında korkunç bir durum oluştu.” ifadelerini kullanan Çubarov, Rusya-Gürcistan sınırında onlarca çocuklu ailenin Kırım’da verilen Rus belgelerinin kabul edilmemesi nedeniyle ara bölgede günlerce beklediğini belirtti. Bununla birlikte KTMM Başkanı Çubarov, Rusya-Kazakistan sınırında Rus sınır görevlilerinin erkeklerden sınırdan geçmelerine izin verilmesi için en az 2 bin dolar rüşvet talep ettiğini aktardı.

Ayrıca Çubarov Letonya, Litvanya ve Polonya'nın da Ukrayna vatandaşı olan Kırımlıların belgelerini kabul etmediği için ilgili ülkelere girişi reddedilen Kırımların sayısının her saat arttığını belirterek, “Polonya, Letonya, Litvanya, Estonya’nın Belarus ve Rusya sınırlarında korkunç insan trajedileri yaşanıyor. Polonyalı sınır görevlilerinin ülkeye almadığı ve Rusya’ya geri yolladığı bir Kırım Tatar ailesinin yetişkin üyeleri FSB tarafından terörizm suçlamasıyla alıkonuldu.” dedi.

ÇUBAROV’DAN UKRAYNA’YA ÇAĞRI

Tüm bu zorlukları göz önünde bulundurarak KTMM Başkanı Çubarov, Ukrayna yetkililerine, Rusya’nın ilan ettiği seferberlik nedeniyle Rus işgali altındaki Kırım’ı terk eden Ukrayna vatandaşlarına yardım etmek için çalışma grubu oluşturulması çağrısında bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.