SON DAKİKA
Hava Durumu

Çubarov: Savaşın sonunda sadece Rusya yenilmeyecek, Kırım özgürlüğe kavuşacak

İşgalci Rus ordusu sahada ve karada zayiat vermeye devam ediyor. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna’nın, Kremlin yönetiminin tüm planlarını bozmasını Kırım Haber Ajansı'na (QHA) değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 07.04.2022 18:47
Haber Güncellenme Tarihi: 07.04.2022 18:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çubarov: Savaşın sonunda sadece Rusya yenilmeyecek, Kırım özgürlüğe kavuşacak

İşgalci Rus ordusu sahada ve karada zayiat vermeye devam ediyor. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna’nın, Kremlin yönetiminin tüm planlarını bozmasını Kırım Haber Ajansı'na (QHA) değerlendirdi. Çubarov, “Bu savaşın sonunda işgalci Rusya yenilmekle kalmaz. Aynı zamanda Kırım özgürlüğüne kavuşacak ve Rusya topraklarında bağımsız devletler ortaya çıkacak.” dedi. Ayrıca Çubarov, Ukrayna'yı koruma hususunda Kırım Tatarları olarak Çeçen diasporası ile ciddi iş birliğine sahip olduklarını da dile getirdi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Kremlin yönetiminin gün geçtikçe masada ve karada çürüdüğünü ifade etti. KTMM Başkanı Çubarov, 7 Nisan 2022 tarihinde Kırım Haber Ajansı'nda (QHA) yaptığı değerlendirmede, Ukrayna’nın Rus ordusunun tüm planlarını bozduğunu, özellikle savaşın sonunda Rusya'nın topyekûn yenilgiye uğrayacağını ve bu yenilginin sonucunda sadece Kırım'ı özgürleştirilmekle kalmayacağını, Rusya'da bağımsız devletlerin ortaya çıkacağını belirtti.  

Bunun dışında Çubarov, Çeçenlerin ve Kırım Tatarlarının, 1944'teki korkunç sürgün trajedisinin tarihi ortak kaderleri olduğunun altını çizerek Kırım Tatarları gibi Çeçenlerin de Kazakistan, Özbekistan, Ural bölgesi ve Sibirya'ya sürgüne zorlandığını vurguladı. Aynı zamanda 1990'larda ve 2000'lerin başındaki Çeçenistan savaşları sırasında Çeçen çocuklarının Kırım'a kabul edildiğini de hatırlattı.

ÇUBAROV: UKRAYNA KONUSUNDA, KIRIM TATAR HALKI OLARAK ÇEÇEN DİASPORASI İLE SIKI İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDEYİZ

KTMM üyelerinin Şeyh Mansur Gönüllü Taburu komutanı Muslim Çemberloevskiy ile görüşmesi hakkında yorum yapan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin Çeçen diasporasının siyasi liderliği ile işbirliği yaptığını kaydederek, “Çeçenistan'da bir Kadirov rejimi var. Bizim tüm eylemlerimizde dünyaya, Kadirovistlerin rejimindeki Çeçenlerin ayrı ve bunun dışındaki Çeçenlerin ayrı olduğunu çok net bir şekilde belirtiyoruz. Çeçenler, birinci ve ikinci dünya savaşında ve çok korkunç dönemlerde hayatta kalan halklardan biri olduğu açıktır. 

Bizim Kırım Tatarları olarak, Ukrayna'yı savunan ve Moskova'nın diktatörlüğü ve baskısından muzdarip halkların tüm temsilcileri ile, bunun içinde Çeçen diasporası ile sıkı bir iş birliğimiz var. İşgalci Rus saldırganlığına karşı direnişin güçlendirilmesini sağlamak için her şeyi yapan yabancı vatandaşların tüm askeri oluşumlarıyla çok yakın ilişkiler kuruyoruz ve işbirliği yapmaya da devam yapıyoruz.” ifadesini kullandı.  

https://qha.com.tr/multimedya/ktmm-baskani-refat-cubarov-bu-savas-rusya-nin-emperyalizm-arzularini-yok-edecek/388770/

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.