SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gürcistan'ın yeni Başbakanı Gakharia'yı kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gürcistan'ın yeni Başbakanı Gakharia'yı kabul etti

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2019 18:48
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2019 18:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gürcistan'ın yeni Başbakanı Gakharia'yı kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia'yı kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki kabul, basına kapalı gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde baş başa görüştüğü konuk Başbakan Gakharia ile heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1,5 milyar dolardan, 3 milyar dolara çıkarılması konusunda mutabık kaldıklarını ifade etti. Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından törenle karşılandı.

ERDOĞAN: İLK ZİYARETİNİ ÜLKEMİZE YAPMASI MEMNUNİYET VERİCİ

Ziyaret ile ilgili açıklama yapan Erdoğan, "İlk ziyaretlerinden birisini ülkemize yaptığından dolayı memnuniyetimi iletmek isterim. Sayın Başbakan'a yeni görevi için tebriklerimi iletiyorum. Kendisi ülkemizi yakından tanıyan bir liderdir. Gürcistan'ın kalkınmasını sürdüreceğine ve Türkiye-Gürcistan ilişkilerinin güçleneceğine inancım tamdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Stratejik ortaklık seviyesinde devam ettirdiğimiz ilişkilerimize ara vermiştik. Dışişleri Bakanlarımıza verdiğimiz talimatla bu süreci hızlandıracağız" dedi. Ayrıca Erdoğan, "Ulaştırma konusunda çok önemli bir adım attık" diyerek, "Bakü-Tiflis-Kars tarihi bir adımdır. Bu demiryolunun açılmasıyla bu dost üç ülke birbirine çok farklı şekilde bağlanmış oldu. Demiryolu Londra'dan Pekin'e uzanan yolun kalbinde yer alıyor" dedi.

GÜRCİSTAN'IN EN BÜYÜK TİCARİ ORTAĞI TÜRKİYE

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"2011 tarihli anlaşmamız doğrultusunda pasaportsuz geçişi temin ettik. Gürcistan'ın en büyük ticari ortağının Türkiye olması bizi memnun ediyor. Ortak fayda ve karşılıklı saygı temelinde ekonomik işbirliğini artırma iradesini gösteriyoruz. 2018 sonu itibariyle 1,5 milyar dolar olan ticaret hacmimizi 3 milyar dolara çıkarma irademizi teyit ettik. Bu çerçevede Türkiye-Gürcistan arasındaki ticareti kolaylaştırmak için gerekli adımları atacağız. Kısa sürede Ankara'da düzenleyeceğimiz karma ekonomik toplantı bunun için fırsat teşkil edecektir.

Güvenlik konusunu ele alma imkanı da bulduk. Bu alanda işbirliğimiz farklı şekilde devam ediyor. Gürcistanlı birçok genci güvenlik noktasında yetiştirme fırsatını bulduk. Gürcistan'ın bağımsızlık ve istikrarı bizim için önemlidir. Silahlı kuvvetlerimiz arasında Türkiye ve Gürcistan'da ortak tatbikatlar düzenlemeye devam ettik. Buradan hareketle, 2 bin 200 Gürcü askeri Türkiye'de kurs ve eğitimlere katıldı. Karadeniz'de barış ve istikrarın sürmesi için çabalarımız devam ediyor."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.