SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kalıcı barış ve ateşkes istiyoruz, yarın Putin ile telefon görüşmesi yapacağım

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kalıcı barış ve ateşkes istiyoruz, yarın Putin ile telefon görüşmesi yapacağım

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2022 22:58
Haber Güncellenme Tarihi: 25.04.2022 22:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kalıcı barış ve ateşkes istiyoruz, yarın Putin ile telefon görüşmesi yapacağım

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna-Rusya Savaşı'na dair son durumu değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya devlet başkanı Putin ile yarın bir telefon görüşmesi yapacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanı Külliyesi'nde gerçekleşen Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna-Rusya Savaşı kapsamında dünyadaki ve bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini dile getirdi. Rusya ve Ukrayna tarafı ile görüşmek üzere bölgeye gitmeden önce ülkeye gelen BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Guterres ile mevcut durumu görüştüklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Makine ve kırsal altyapı ile tarım yatırımları için 1,1 milyar lira hibe sağlayacağızCumhurbaşkanı Erdoğan: Kalıcı barış ve ateşkes istiyoruz, yarın Putin ile telefon görüşmesi yapacağım

Konuya ilişkin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile telefonda görüştüğünü vurgulayan Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Yarın Sayın Putin ile yine bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğim. Görüştüğümüz taraflara hem birbirlerinin yaklaşımlarını hem de kendi telkinlerimizi ifade ediyor, önce ateşkes ardından da kalıcı bir barış için her türlü gayreti sergiliyoruz. İstanbul'da yapılan görüşmeler Ukrayna-Rusya krizinin çözümündeki en önemli zemin olmaya devam ediyor. Amacımız İstanbul Süreci'ni liderler düzeyine taşıyarak savaşı bitirecek nihai imzaların atılmasını sağlamaktır. Bunun için sahadaki tırmanma ve masadaki yavaşlama görüntüsünü tam tersine çevirmemiz gerekiyor. İnsani yardımlar konusunda üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz. Bugüne kadar Ukrayna'dan 17 bin vatandaşımızın ve bizden yardım isteyen dost ülkelerin vatandaşlarının tahliyelerini gerçekleştirdik. Ülkemize gelen Ukraynalı sığınmacı sayısı da 85 bini geçti."

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle yaklaşık 4 milyon Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.