SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ukrayna ve Rusya 200 rehinenin takası için mutabakata vardı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ukrayna ve Rusya 200 rehinenin takası için mutabakata vardı

Haber Giriş Tarihi: 20.09.2022 15:16
Haber Güncellenme Tarihi: 20.09.2022 15:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ukrayna ve Rusya 200 rehinenin takası için mutabakata vardı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta gerçekleşen PBS kanalının yayınında Ukrayna-Rusya Savaşı'na ilişkin açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "200 rehinenin takası konusunda mutabakat sağlandı" ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM)  77. Genel Kurulu için gittiği New York’ta Amerika’nın PBS kanalının konuğu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan PBS kanalına, dış politika ve dünya gündemine ilişkin konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna-Rusya Savaşı'na ilişkin verdiği demeçte, "Eğer Rusya-Ukrayna arasında bir barış sağlanacaksa, burada alınan yerlerin iadesi büyük önem arz ediyor. İstenen, beklenen zaten bu. Bu konuda Sayın Guterres'in attığı adımlar da var. Bizim attığımız adımlar da var. Bu adımlarla birlikte beklediğimiz bu iadelerin sağlanması hakikaten işimizi kolaylaştırır" açıklamasını yaptı.

UKRAYNA-RUSYA ARASINDA 200 REHİNENİN TAKASI KONUSUNDA MUTABAKAT SAĞLANDI

Ukrayna-Rusya Savaşı'nın hızlı bir şekilde bitmesinin nasıl mümkün olabileceği sorusu üzerine değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada ağırlıklı olarak Rusya'nın tavrının çok önemli olduğunu açıkladı.

“ Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'in aslında bu işi artık bir an önce bitirmenin gayreti içerisinde olduğunu anladım. Bu gidişin sıkıntısı büyük. Şu anda 200 rehinenin takası konusunda bir mutabakat sağlandı. Bu güzel bir gelişme çünkü orada çok çok önemli bir adım atılmış oluyor”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ı bir araya getirme arzusu olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Henüz bunu başarabilmiş değiliz ama ümitsiz de değilim. Putin’le de Zelenskıy’le de görüşüyoruz. Bir liderin tarafında olmakla değil, her iki liderle görüşerek neticeye varmanın gayreti içerisinde olmamız lazım” dedi.

"KIRIM TATARLARI BİZİM SOYDAŞLARIMIZ"

Rusya devlet başkanı Putin’e 2014’ten itibaren Kırım’ı asıl sahiplerine vermeleri yönünde çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kırım Tatarları aynı zamanda bizim soydaşlarımız. 'Eğer bu adımı atarsanız bizi de rahatlatırsınız, Ukrayna'yı da rahatlatırsınız, Kırım Tatarlarını da rahatlatırsınız' dedik. Ama maalesef o günden bugüne orada bir adım atılamadı" diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.