SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Macron’dan Rusya uyarısı

Cumhurbaşkanı Macron’dan Birleşmiş Milletlere reform çağrısı

Haber Giriş Tarihi: 21.09.2022 15:05
Haber Güncellenme Tarihi: 21.09.2022 15:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Cumhurbaşkanı Macron’dan Rusya uyarısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Macron, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) daha kapsamlı bir temsil için reform başlatılması çağrısı yaptı. Rusya'nın Ukrayna'yı topyekun işgaline değinen Macron, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini “emperyalizme” dönüş olarak nitelendirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Macron, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) yeni üyeleri kabul etmesi ve temsil kabiliyetinin daha kapsamlı olması için reform başlatılması çağrısını yaptı.   Ayrıca Cumhurbaşkanı Macron, reformla BMGK'nin toplu cinayetler söz konusu olduğunda veto hakkını sınırlandırmasını talep etti.

“RUSYA TOPLUMUN GÜVENLİĞİNİ BOZDU”

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) sözleşmesini ve devletlerin egemen eşitliği ilkesini ihlal ettiğini söyleyen Macron, “Geçtiğimiz 24 Şubat'ta BMGK daimi üyesi Rusya, saldırgan, işgal ve ilhak eylemiyle toplu güvenliğimizi bozdu" dedi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Macron, böylelikle Rusya'nın dünyanın başka bölgelerinde de ilhak savaşlarına önünü açmaya karar verdiğine işaret etti.

Ukrayna-Rusya Savaşı’nda tarafsız kalan ulusların tutumunu reddeden Macron, “Yanılıyorlar ve tarihi bir hata yapıyorlar. Bugün sessiz kalanlar, bir bakıma yeni bir emperyalizm davasının suç ortağıdır” ifadelerini kullandı. Macron, "Bu, Doğu ile Batı veya Kuzey ile Güney arasında bir seçim meselesi değil, çünkü savaşın ötesinde ve dünyayı bölme riski var" dedi.

"SESSİZ KALANLAR YENİ BİR EMPERYALİZM GAYESİNE HİZMET EDİYOR"

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi üyelerini Rusya’yı savaştan vazgeçirmesi ve bu saldırganlık eylemine son vermesi için harekete geçmeye çağıran Macron, "Hepimiz, müzakerelerin ancak Ukrayna kurtarılırsa ve egemenliği korunursa başarılı olacağının da farkındayız. Rusya, bombalanan ve işgal edilen topraklarda sahte referandumlar olsa bile askeri olarak iradesini dayatamayacağını artık görmelidir” dedi

Macron, "Ayrıca burada temsil edilen bazı ülkelerin bu savaş konusunda bir tür tarafsızlık içinde kaldıklarını da biliyorum. Bugün sessiz kalanların yeni bir emperyalizm gayesine hizmet ediyor” ifadesini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.