SON DAKİKA
Hava Durumu

Dışişleri Bakanlığı: Rusya'nın referandumları, uluslararası toplumca tanınmayacaktır

Dışişleri Bakanlığı: Rusya'nın referandumları, uluslararası toplumca tanınmayacaktır

Haber Giriş Tarihi: 21.09.2022 23:04
Haber Güncellenme Tarihi: 21.09.2022 23:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dışişleri Bakanlığı: Rusya'nın referandumları, uluslararası toplumca tanınmayacaktır

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna'nın işgal edilen bölgelerinde planladığı sözde referandum hakkında açıklama yayımladı. Ukrayna'nın Rus işgalindeki toprakları Herson, Zaporijjya, Donetsk ve Lugansk'taki sözde referandumun hiçbir meşruiyeti olmadığı ifade edildi.

Ukrayna'da topyekun işgal girişimi ve saldırıya girişen Rusya, Ukrayna ordusunun ortaya koyduğu direniş karşısında ağır kayıplar verdi. Çareyi, işgal edilen bölgelerde sözde Rusya'ya bağlanma referandumunun gerçekleşmesi ve kısmi seferberlik ilanında bulan Kremlin'e tepkiler gelmeye devam ediyor. Dışişleri Bakanlığı, bugün "Ukrayna’nın Rus Kontrolü Altındaki Bazı Bölgelerinde Tek Taraflı Referandumlar Düzenlenmesine Yönelik Girişimler Hakkında" başlığıyla yayımlanan bildiride sözde referandumları tanımayacağını ilan etti.

TÜRK DIŞİŞLERİ: ULUSLARARASI TOPLUM TARAFINDAN TANINMAYACAKTIR

Dünyanın tanımadığı ve tanımayacağı sözde referandumla ilgili Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ukrayna’nın Rus kontrolü altındaki bazı bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesi yönündeki girişimlerden endişe duymaktayız. Bu tür gayrı meşru oldubittiler, uluslararası toplum tarafından tanınmayacaktır. Aksine, diplomatik sürecin canlandırılması çabalarını zora sokacak ve istikrarsızlığın derinleşmesine yol açacaktır.

Bu vesileyle 2014’te Kırım’ın yasadışı ilhakından bu yana vurgulamakta olduğumuz, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğine yönelik desteğimizi yineliyor, süregiden savaşın söz konusu hedef temelinde barışçıl müzakereler yoluyla çözümü için gereken her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu yineliyoruz.

UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİNDEN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ise sosyal medya üzerinden Dışişleri Bakanlığının açıklamasını paylaştı ve "Ukrayna’nın Rus Kontrolü Altındaki Bazı Bölgelerinde Tek Taraflı Referandumlar Düzenlenmesine Yönelik Girişimler ile ilgili net bir tutum gösteren Türkiye’ye teşekkür ediyorum" notunu düştü.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.