SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünyaca ünlü müzede Uygur kültür izleri

Dünyaca ünlü müzede Uygur kültür izleri

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 17:37
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 17:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dünyaca ünlü müzede Uygur kültür izleri

Dünyaca ünlü Humboldt Forum Müzesinde Uygur Kültürüne ait izler sergilendi. Uygur Türklerine iat orijinal eserlerin sergilendiği Asya Sanatlar Bölümü ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekti. Uygur Türklerinin Çin rejimi tarafından soykırıma maruz kaldığı bir dönemde, Uygur Medeniyetinin Berlin’deki bu meşhur müzede sergilenmesi gelen ziyaretçilerin Uygur Türklerine olan ilgisini artırdı.

Almanya'nın en önemli kültür ve sanat müzelerinden biri olan Humboldt Forum Müzesinde Turfan’dan getirilen kadim Uygur Kültürüne ait resim ve heykeller sergileniyor. Müze aynı zamanda Berlin'deki en büyük müzelerden biri olarak biliniyor. Uygur Türklerinin kültürel izleri Berlin’in önemli müzelerinden Humboldt’ta ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Sergilenen kültürel eserlerin ziyaretçilerin beğenesine sunuldu.

16 Eylül'den beri halka açılan Humboldt Forum Müzesinin Asya Sanatı bölümünde Uygur Türkleri de dahil olmak üzere Asya halklarının antik kültür, el sanatları, Bin ev duvar resimleri, seramikler, ahşap oymalar, giysiler ve çeşitli dokumalar ile Turfan ve Tarım havzalarından çıkarılan çeşitli eserler, Kuça Krallığı'nda bulunan bir Budist tapınağı komplekslerinin parçaları, ve Turfan’dan getirilen resim ve heykeller sergileniyor. Sergilenen tarihi eserler Uygur Türklerinin kimliklerini, tarihte kurdukları devletleri, yarattıkları parlak medeniyetleri ve farklı siyasi ve ekonomik sistemlerde insanlık için neler yaptıklarını gözler önüne seriyor.

Almanya'da yaşayan araştırmacı, eski Türkçe ve Uygur Türkçesi uzmanı Dr. Ablat Samet, konuyla ilgili Özgür Asya Radyosuna verdiği demeçte; “Müzeyi 3 kez ziyaret ettim ve her seferinde farklı bir duygu ve heyecana kapıldım. Uygur Türkleri şu an Çin’in soykırım politikasına maruz kalmaktadır. böylesine olağanüstü bir dil, kültür ve kimlik soykırımı döneminde Almanya'daki bu meşhur müzesinde Uygur kültürüne yer vermesi, Uygur Türklerinin yarattığı parlak kültürel tezahürleri sergilemek ve dünyaya göstermek çok önemlidir” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.