SON DAKİKA
Hava Durumu

Eğitim Bakanı, Tıp Üniversitesinin KFÜ’ye dahil edilmesini savundu

Haber Giriş Tarihi: 14.10.2014 07:49
Haber Güncellenme Tarihi: 14.10.2014 07:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Eğitim Bakanı, Tıp Üniversitesinin KFÜ’ye dahil edilmesini savundu

Kırım Eğitim, Bilim ve Gençlik Bakanı Natalya Gonçarova, Georgiyevskiy Kırım Devlet Tıp Üniversitesi’nin Vernadskiy Kırım Federal Üniversitesi’ne (KFÜ) dahil edilmesini takdir ettiğini söyledi.

Natalya Gonçarova, Akmescit’te 13 Ekim tarihinde düzenlenen basın toplantısında, “Hükümetin kararında, Federal Üniversite’ye dahil edilecek üniversiteler arasında Tıp Üniversitesi de yer alıyor. Kırım Devlet Tıp Üniversitesi’nin Federal Üniversite’ye dahil edilmesinden yanayım. Kırımlı ve yabancı öğrencilerinin bahsettiği meydana gelebilecek sorunlar, sorun değil, görevdir ve hepsi çözülebilir. Bugün, Tıp Üniversitesi’nin Federal Üniversite’ye dahil edilmesinin herhangi bir olumsuz tarafı, eksikliği yok” diye ileri sürdü.

Rusya Federasyonu hükümetinin, Federal Üniversitesi Rektörünün atanmasına ilişkin resmi kararın henüz basılmadığını belirten Gonçarova, “Ama Kırım Cumhuriyeti adına Sergey Aksyonov ve Vladimir Komstantinov, Rektörlük görevine Sergey Doniç’in adaylığını teklif etti” dedi.

Kırım’da kurulması planlanan Federal Üniversite’ye Vernadskiy Tavriya Milli Üniversitesi, Kırım Doğa Koruma ve Sayfiye İnşaatı Milli Akademisi (NAPKS), Kırım Tarım Üniversitesi, Kırım Devlet Tıp Üniversitesi, Kırım Beşeri Bilimler Üniversitesi ve Kırım Ekonomi Üniversitesi’nin dahil edilmesi öngörülüyor. Çok sayıda Kırım Tatar öğrencinin eğitim gördüğü ve halk arasında Kırım Tatar Üniversitesi olarak adlandırılan Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi söz konusu Federal Üniversitesi bünyesinde yer almayacak. Yeni kurulan üniversitenin 1 Ocak 2015 tarihinde itibaren faaliyete girmesi planlanıyor.

Daha önce Georgiyevskiy Kırım Devlet Tıp Üniversitesi öğrencileri, üniversitelerinin, Kırım'daki yükseköğretim kurumlarının temelinde oluşturulacak Federal Üniversiteye dahil edilmesine karşı protesto düzenlemişti. Öğrenciler, Tıp Üniversitesi’nin Kırım Federal Üniversitesi’ne dahil edilmesi, üniversitenin uluslararası düzeyde tanınmasını olumsuz yönde etkileyeceğini savundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.