SON DAKİKA
Hava Durumu

Fuat Oktay: Ukrayna'da sivillerin zarar görmemesi için diplomatik gayretlerimizi sürdürüyoruz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay "Ukrayna'da daha fazla sivilin zarar görmemesi için gayretlerimizi sürdürüyoruz. Her iki tarafın da hassasiyetlerini gözeten, hakkaniyetli bir yaklaşımla itidalden yana olmayı sürdüreceğiz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 11.04.2022 19:11
Haber Güncellenme Tarihi: 11.04.2022 19:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Fuat Oktay: Ukrayna'da sivillerin zarar görmemesi için diplomatik gayretlerimizi sürdürüyoruz

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay "Ukrayna'da daha fazla sivilin zarar görmemesi için gayretlerimizi sürdürüyoruz. Her iki tarafın da hassasiyetlerini gözeten, hakkaniyetli bir yaklaşımla itidalden yana olmayı sürdüreceğiz" dedi.

İstanbul Valiliğince 10 Nisan 2022 tarihinde düzenlenen Ruhani Liderler ve Diplomatik Temsilciler İftar Programı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'nin Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakere sürecine yönelik katkılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Fuat Oktay, Türkiye'nin müttefikleriyle ilişkilerini, müttefikliğin ruhuna yakışır şekilde ilerletmekten yana bir duruş sergilediklerini belirtti ve bu iradenin Rusya-Ukrayna krizinde de somut şekilde görüldüğünü vurguladı.

Türkiye'nin son dönemde çok yoğun bir diplomasi trafiği gerçekleştirdiğine dikkat çeken Oktay, özellikle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gerek bölge gerek dünya liderleri ile sürekli görüşme trafiği içinde olduğuna ve olmaya da devam ettiğine vurgu yaptı.

"İNSANİ TRAJEDİLERDE AYRIM GÖZETMİYORUZ"

Türkiye'nin insani trajedilerde mağdurun ten rengine, göz rengine ya da saç rengine göre ayırım yapmadığını vurgulayan Oktay, "Myammar'da, Suriye'de, Yemen'de yaşananlar yüreklerimizi ne kadar yaraladıysa Ukrayna'da yaşanan insani dram da aynı şekilde içimizi acıtmaktadır" şeklinde konuştu.

"HER İKİ TARAFIN DA HASSASİYETLERİNİ GÖZETMEYE DEVAM EDİYORUZ"

Savaş mağduru Ukraynalı yetim çocuklarının Türkiye'de ağırlandığını dile getiren Oktay, "Daha fazla sivilin zarar görmemesi için diplomatik gayretlerimizi sürdürüyoruz. Bölgemizde barış ve istikrarın sağlanması için her iki tarafın da hassasiyetlerini gözeten, hakkaniyetli bir yaklaşımla itidalden yana olmayı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.