SON DAKİKA
Hava Durumu

Genç araştırmacıdan Kırım'a dair önemli çalışma

Yurtdışında yaşayan araştırmacı Yusuf Kurt, Kırım'ı ve Kırım Tatarları'nı yakından ilgilendiren yüksek lisans tezini Sorbonne Üniversitesi'nde savundu.

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2016 12:52
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2016 15:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Genç araştırmacıdan Kırım'a dair önemli çalışma

Yurt dışında yaşayan araştırmacı Yusuf Yurt, geçtiğimiz aylarda Paris'in Sorbonne Üniversitesine bağlı Doğu Dilleri ve Uygarlıkları Enstitüsü'nde Kırım Krizinin Kırım Tatarları Üzerinde Etkileri adlı yüksek lisans tezini savunmuş olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz yıl akademik çalışmaları için Türkiye'ye gelen araştırmacı, başta Kırım Tatar Milli Meclisi'nin Türkiye temsilcisi, Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay Bey olmak üzere, İstanbul'daki Kırım Türkleri Derneği Şubesi, Ülkü Ocakları Türk Dünyası Birimi ve TDAV yöneticileriyle birlikte Kırım konusu hakkında istişarelerde bulunduğu ve edindiği bilgileri  akademik bir çalışmaya dönüştürdüğünü aktardı.

Yüksek lisans tezi, Kırım'ın tarihçesi ve coğrafi özellikleri, jeopolitik ve jeostratejik önemi, Mustafa Kırımoğlu Bey'in hayatı ve mücadelesi, Ukrayna-Rusya arasındaki Kırım sorunu, Kırım Tatar diasporasının Kırım hakkındaki düşünceleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kırım'a bakışı ve Türkiye-Rusya ilişkilerini içeriyor.

Araştırmacı, Kırım’da yaşanan gelişmeleri akademik alanda yurt dışında uluslararası platformlara aktarmayı ve Türk dünyasının sesi olmayı hedeflediğinin altını çiziyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.