SON DAKİKA
Hava Durumu

Gritsenko köy okuluna otobüs hediye etti

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2008 11:48
Haber Güncellenme Tarihi: 12.12.2008 11:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Gritsenko köy okuluna otobüs hediye etti
Kırım Özerk Cumhuriyeti Verhovna Radası Başkanı Anatoli Gritsenko, 10 Aralık günü Karasupazar’a (Belogorsk) yaptığı ziyaret sırasında şu anda 650 öğrencinin okuduğu Karasupazar Zelenogorskoye köyü okuluna devlet tarafından yürütülen ve köy okullarına öğrenci servisini yapmak amacıyla otobüs verilmesini öngören “Okul Otobüsü” programı kapsamında alınan otobüsü hediye etti. Bu otobüs sayesinde Zelenogorsk okulunda okuyan, Zelenogorsk’taki okula 3 ila 8 kilometre uzaklıkta yaşayan ve ulaşıma ihtiyacı olan 300 öğrencinin ulaşım probleminin çözülmesi planlanıyor. Verhovna Rada Başkanı basın servisinden gelen açıklamaya göre Gritsenko, otobüs verilmesi dolayısıyla okulda düzenlenen törende yaptığı konuşmasında 2,5 yıl içinde “Okul Otobüsü” programı çerçevesinde Kırım bütçesinden 50 otobüs alınmasına para ayrıldığını, Zelenogorsk okuluna verilen bu otobüsün Karasupazar bölgesine verilen 4. otobüs olduğunu söyledi. Gritsenko, köy okullarına otobüs verilmesinin sadece öğrenciler, bunların ebeveynleri ve öğretmenleri için değil, bütün Kırım için önemli olduğunu kaydetti. Gritsenko, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “eskiden okula başka ulaşım araçlarıyla gitmek zorunda kalan öğrenciler bugün konforlu, rahat ve sıcak otobüsün sahibi oldu. Bizim için bu önemli olay” diye konuştu.
Anatoli Gritsenko, “Okul Otobüsü” programı haricinde Kırım’da halkın sosyal sorunlarının çözümüne yönelik bir çok diğer programın uygulandığını kaydetti. Gritsenko, bu programlar kapsamında öğretmenlerle doktorlara destek sağlandığını, zorunlu öğretim ve üniversite öğrencilerine maddi destek verildiğini, genç bilim adamlarına maddi destek sağlandığını kaydetti. Kırım Parlamento Başkanı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Biz ilerde de Kırım halkının rahat olması için elimizden geleni yapacağız.” dedi.
Bunun dışında Kırım Verhovna Radası Başkanı Karasupazar’ın sorunlarına değindi ve bu şehrin Kırım’da gazı olmayan tek şehir olduğunu belirtti. Gritsenko, Karasupazar’a gaz sağlanması edilmesi amacıyla 2006 yılında gaz ana borunun inşaatına başladığını, ancak bir takım nedenlerden dolayı ana boru hattının inşaatına finansmanın durdurulduğunu ve inşaatın yarıda kaldığını kaydetti. Gritsenko, Kırım yönetimi, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko ve Ukrayna Hükümetine Karasupazar bölgesine gaz sağlanması amacıyla yüksek basınç boru hattının kurulmasına finansman ayrılması konusunda başvuru yaptığını kaydetti. Kırım Parlamentosu Başkanı, gaz olmadığı durumunda bölgenin köylerinde bulunan sosyal kurumları binalarının ısıtılmasının sağlanması amacıyla Kırım Hükümetinin finansmanı arttıracağını bildirdi.
Uçucu bitkisel yağ üretimine destek sözü
Anatoli Gritsenko, Karasupazar’a yaptığı ziyaret sırasında bitkilerden elde edilen uçucu yağ üreten Zelenogorsk “Efir” LTD şirketini ziyaret etti. Gritsenko, bitkilerden elde edilen uçucu yağ üretiminin yeniden ayağa kaldırılması ve geliştirilmesinin Kırım için öncelikli görev olduğunu kaydetti. Gritsenko, Kırım’da bitkilerden elde edilen yüksek verimli uçucu yağ üretimi için gerekli iklim, uzmanlar ve teknolojinin var olduğunu belirtti. Gritsenko, imalatın geliştirilmesi için bitki ekim ve biçimini yeni ve kaliteli düzeye çıkaracak yeni teknik ve teknolojilerin kullanılması gerektiğini kaydetti. Gritsenko, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Bu ürünün yüksek verimli ve rekabet edilebilir olması için biz sanayi üretimi programından faydalanıp bitkilerden elde edilen uçucu yağ üreten şirketlere destek sağlayabiliriz. Bu imalatı görmezden gelmek yanlış olur” diye konuştu.
Gritsenko’nun Karasupazar ziyareti sırasında kendisine Kırım Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Nikolay Kolisniçenko, Karasupazar rayon belediye meclisi başkanı Stepan Hudoba ve Karasupazar Valisi Konstantin Lugovik refakat etti.
Osman Bayramaliyev
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.