SON DAKİKA
Hava Durumu

Gürcistan milletvekillerinden Ukrayna'ya ziyaret

Gürcistan milletvekillerinden Ukrayna'ya ziyaret

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2022 18:04
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2022 18:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Gürcistan milletvekillerinden Ukrayna'ya ziyaret

Gürcistan Parlamentosu Başkanı Shalva Papuashvili başkanlığındaki heyet, Ukrayna’ya ziyaret gerçekleştiriyor. Heyetin Kıyiv’e geldiğini bildiren Papuashvili, “Üzüntünüzü hissediyoruz. Gürcistan, Ukrayna'yı destekliyor” ifadelerini kullandı.

Gürcistan Parlamentosu Başkanı Shalva Papuashvili başkanlığındaki heyet, Ukrayna’ya ziyaret gerçekleştiriyor. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Gürcistan Parlamentosu Başkanı Shalva Papuashvili , “Gürcistan’ın, ‘Üzüntünüzü hissediyoruz, Gürcistan Ukrayna'yı destekliyor, Gürcüler Ukraynalıların yanında’ mesajını iletmek için bugün meslektaşlarımla birlikte Kıyiv’deyim.” değerlendirmesini yaptı.

Kıyiv’i ziyaret eden Gürcistan heyetinde ayrıca Parlamento Başkan Yardımcıları; David Sergienko, Archil Talakvadze, Levan İoseliani,  Lelo, Girçi, Gürcistan için ve Cumhuriyet partileri temsilcileri yer alıyor.

MUHALEFET GÜÇ HEYETTE TEMSİL EDİLMEDİ

Gürcistan’ın en büyük muhalefet gücü olan Birleşik Ulusal Hareketi, iktidardaki parti ile ihtilaf nedeniyle heyette temsil edilmedi ancak Birleşik Ulusal Hareketi’nin Ukrayna’ya ayrı bir heyet gönderdiği belirtildi.

UKRAYNA İLE GÜRCİSTAN ARASINDA GERGİNLİK

Daha önce, Tiflis, 24 Şubat’ta savaş başlattığından dolayı Rusya’ya uygulanan yaptırımlara katılmaya reddetmişti. Ayrıca, Rusya ile Gürcistan arasında ticari ilişkiler yoğunlaşmıştı. Öte yandan halk, Tiflis’te binlerce kişinin katıldığı eylemleri düzenleyerek yönetiminin söz konusu kararını protesto etmişti. 

Bununla birlikte hükümetin kararıyla savaş başlaması nedeniyle ülkede kalan Ukraynalı turistlere yerel otellerde süresiz ve ücretsiz servis verilmeye başlanırken, yüzlerce ton insani yardım da Tiflis'ten Kıyiv'e gönderildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.