SON DAKİKA
Hava Durumu

Guterres: Rusya’nın Ukrayna’yı istilası BM tüzüğünü ihlal ediyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya ziyaretinde Lavrov'la düzenlediği ortak basın toplantısında Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik istilasının BM tüzüğünü ihlal ettiğini vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2022 18:36
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2022 18:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Guterres: Rusya’nın Ukrayna’yı istilası BM tüzüğünü ihlal ediyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya ziyaretinde Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'la düzenlediği ortak basın toplantısında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik istilasının BM tüzüğünü ihlal ettiğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres temaslarda bulunmak için Moskova'ya gitti. Guterres, 26 Nisan 2022 tarihinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşme sonrası açıklama yaptı. Guterres, Rusya’nın Ukrayna’daki istilasının BM tüzüğünü ihlal ettiğini dile getirdi.

Mariupol'de hayat kurtarmak için BM'nin kaynaklarının tamamını kullanmaya her zaman hazır olduğunu belirten Genel Sekreter Guterres, bir insani yardım iletişim grubu kurulmasını önerdi.

GUTERRES: SAVAŞ SUÇLARI KONUSUNDA KAPSAMLI SORUŞTURMAYA İHTİYAÇ VAR

Ukrayna'daki savaş suçları konusundaki endişelerini dile getiren Guterres, kapsamlı ve bağımsız soruşturmaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Ancak soruşturma emri verme yetkisine sahip olmadığını da belirtti.

LAVROV: ARABULUCULUKLA İLGİLİ KONUŞMAK İÇİN ÇOK ERKEN

Lavrov konuşmasında, Ukrayna görüşmelerinde arabuluculuk ile ilgili konuşmak için çok erken olduğunu vurguladı. Guterres'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de görüşme yaptıktan sonra temaslar kapsamındaki ikinci durağı olan Kıyiv'e gelmesi bekleniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.