SON DAKİKA
Hava Durumu

Hulusi Akar: Türkiye olarak Ukrayna’da elimizden geleni yapıyoruz ve olumlu gelişmeler bekliyoruz

Hulusi Akar: Türkiye olarak Ukrayna’da elimizden geleni yapıyoruz ve olumlu gelişmeler bekliyoruz

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2022 19:21
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2022 19:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hulusi Akar: Türkiye olarak Ukrayna’da elimizden geleni yapıyoruz ve olumlu gelişmeler bekliyoruz

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen kabine toplantısının ardından Rusya'nın sebep olduğu serbest kalan mayın tehlikesi hakkındaki sorulara yanıt verdi. Türkiye’de görülen mayın ve Mariupol’deki tahliyeler hakkında bilgi paylaşan Akar, “Türkiye olarak oradaki tahliyelerin emniyetli bir şekilde gerçekleşmesi için yapılması gereken ne varsa, gemi tahsisi dahil, yaptık, yapıyoruz. Bu konuda önümüzdeki günlerde olumlu bazı gelişmeler bekliyoruz” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dün gerçekleşen kabine toplantısının ardından Ukrayna’daki tahliyeler ve işgalci Rusya’nın bıraktığı serseri mayınlar hakkında açıklamalarda bulundu.

İşgalci Rusya’nın Karadeniz’e yaydığı mayınlar, İstanbul Boğazı’na da sıçradı ve şu ana dek 3 mayın tehlikesiyle başa çıkan Türkiye’nin SAS Timi, hepsini etkisiz hale getirdi.

İŞGALCİ RUSYA’NIN SEBEP OLDUĞU MAYIN TEHLİKESİ TÜRKİYE’DE!

Basın mensuplarının mayın tehlikesine yönelik sorularına Bakan Akar, “Bu konuyla mücadeleye ilişkin elimizde güçlü imkanlar var. Bunları süratle seferber ettik. Mayın avlama gemilerimiz, deniz karakol uçaklarımız, helikopterlerimiz, İHA’larımız (insansız hava aracı), SAS timlerimizin alarm durumlarını yükselttik. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Herhangi bir ihbar alındığında unsurlarımız süratle gereğini yapıyorlar” açıklamasında bulundu.

Mayın tehlikesi hakkındaki bilgi kirliliğine işaret eden Akar, “Serbest kalan mayınlara yönelik ortada birtakım rakamlar dolaşıyor. Bunları teyit etmek mümkün değil. Bu konuda bizim yapacağımız şey, teyakkuz halimiz sürdürmektir”  diye konuştu.

Gelen tüm ihbarların anında değerlendirildiğini vurgulayan Akar, "Her bir ihbar dikkatli bir şekilde değerlendiriliyor. Mayınlar teşhis edilmelerinin ardından emniyetli bölgeye çekilerek, çevreye zarar vermeden etkisiz hale getiriliyor. Şu anda deniz trafiğinde herhangi bir sorun yok, normal şekilde devam ediyor” dedi.

HULUSİ AKAR: UKRAYNA’DA İNSANİ BAKIMDAN GEREKEN NE VARSA ONU GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN GAYRET GÖSTERİYORUZ

Ukrayna’nın Mariupol kentindeki Türk vatandaşlarının Türkiye’ye tahliyesi hakkında konuşan Akar, “Rusya ve Ukrayna savunma bakanlıkları ile sürekli iletişim halindeyiz. Türkiye olarak oradaki tahliyelerin emniyetli bir şekilde gerçekleşmesi için yapılması gereken ne varsa, gemi tahsisi dahil, yaptık, yapıyoruz. Bu konuda önümüzdeki günlerde olumlu bazı gelişmeler bekliyoruz. Oradaki insani durum son dönemde kötüleşti. Türklerle birlikte tüm sivilleri tahliye etme konusunda her türlü hazırlığı yaptık. İkili bir konu mevcut, kentin bir bölümü Rusya bir bölümü ise Ukrayna kontrolünde. Sonuç olarak biz insani bakımdan yapılması gereken ne varsa bunu gerçekleştirmek için gayret gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİ RUSYA, KARADENİZ’E MAYIN DÖŞEYİP SUÇU UKRAYNA’YA ATMIŞTI!

Stratejik Karadeniz Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Andriy Klimenko, Rus ordusunun, Karadeniz’de Odesa’dan İstanbul Boğazı’na kadar olan deniz yollarını mayınladığını 19 Mart’ta bildirmişti. Klimenko, Rusya’nın güya bu mayınların Ukrayna’ya ait olduğuna dair bilgileri yaydığını aktardı. Uzman Klimenko, Soçi Deniz Limanının, dün bölgede bulunan gemilerin armatörlerine ve kaptanlarına bir “uyarı” mektubu gönderdiğini bildirdi. Mektupta Rus yetkilileri, Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin Odesa, Oçakiv, Çornomorsk ve Yuzne limanları yakınlarına deniz (çapalı) mayınları yerleştirdiğini ancak çıkan fırtına nedeniyle güya yaklaşık 420 mayının koptuğunu ve şu anda bu mayınların Karadeniz’in kuzeybatısında denizcilik için bir tehdit oluşturduğu iddia edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.