SON DAKİKA
Hava Durumu

İlk kez soykırım olarak nitelendirdi! Biden, Putin'in Ukrayna’da soykırım yaptığını söyledi

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2022 14:27
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2022 16:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İlk kez soykırım olarak nitelendirdi! Biden, Putin'in Ukrayna’da soykırım yaptığını söyledi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Ukrayna'da "soykırım" yapmakla suçladı. Böylece Biden, Ukrayna’da yaşananları ilk kez soykırım olarak nitelendirdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, "soykırım" ifadesini kullanması nedeniyle Biden'e teşekkür etti.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD'nin Orta batı eyaletlerinden birisi olan Iowa'da yaptığı konuşmada, Rus ordusunun Ukrayna’daki faaliyetlerini ilk kez soykırım olarak niteledirdi. Konuşmasında yönetiminin, akaryakıt fiyatlarının hızla artması nedeniyle aldığı önlemleri açıklayan Biden, “Amerikalıların aile bütçesi, benzin deposunu doldurma olanağınız bir diktatörün savaş ilan edip etmemesine ve dünyanın bir köşesinde soykırım yapıp yapmamasına bağlı olmaması gerekiyor.” dedi.

“SOYKIRIM KANITLARI ARTIYOR”

Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Biden, "Ukrayna'da yapılanlar için soykırım dedim çünkü buna ilişkin kanıtlar artıyor. Putin'in Ukraynalı olabilme fikrini bile ortadan kaldırmaya çalıştığı giderek daha net şekilde görülüyor" diye belirtti.

Biden, daha önce Rus askerlerinin Buça ve diğer kentlerde yüzlerce sivili öldürmesi sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Ukrayna'da "savaş suçları işlemekle" suçlamıştı.

ZELENSKIY’DEN BİDEN’E TEŞEKKÜR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ABD Devlet Başkanı Biden’in sözlerini değerlendirirken, “Gerçek liderin sözleri. Kötülüğe karşı koymak için doğru kelimeleri kullanmak çok önemlidir. ABD’ye verdikleri destek için minnettarız ve devam eden Rus vahşetini durdurmak için acilen daha fazla ağır silahlara ihtiyacımız var.” diye vurguladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.