SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler düğünlerinde Ukrayna halk şarkısı çalan Kırım Tatar çifti hedef aldı

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2022 21:55
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2022 14:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler düğünlerinde Ukrayna halk şarkısı çalan Kırım Tatar çifti hedef aldı

Rus işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına yönelik baskılar devam ediyor. İşgalciler bu sefer düğünlerinde “Çevona Kalına” isimli Ukrayna halk şarkısını çalan genç Kırım Tatar çiftini ve düğün misafirlerini hedef aldı.

Sekiz yıldır Rus işgali altında bulunan Kırım’da düğünlerinde Ukrayna halk şarkısını çalan Kırım Tatar çift işgalcilerin hedefi haline geldi. Rusya Kırım’ı işgal ettiği 2014 yılında Ukrayna’ya ihanet eden eski sınır muhafızı, daha sonra Rus yanlısı bloger olan Aleksandr Talipov, sosyal medyada Kırım Tatarlarına karşı “cadı avı” başlattı. Sosyal medyada “Çevona Kalına” isimli Ukrayna halk şarkısının çaldığı Kırım Tatar düğünden görüntüleri paylaşan Talipov, düğünde bulunan herkesi bulup cezalandırma tehdidinde bulundu.

Bununla birlikte “Çervona Kalına” şarkısını “Nazi marşı” olarak nitelendiren Talipov düğünün yapıldığı Bahçesaray’daki Arpat restoranının kapatılacağını belirterek, “Bu şarkının bir kere bile duyulduğu tüm kafe, barlar, restoranlar kapatılacak veya yıkılacak” ifadelerini kullandı.

KIRIM’IN SÖZDE BAŞKANI AKSYONOV’DAN UKRAYNA ŞARKILARI DİNLEYENLERE HAPİS TEHDİDİ

Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov konu ile ilgili yaptığı açıklamada düğünlerinde Çervona Kalına ve Stefania gibi Ukrayna şarkılarını çaldıran düğün katılımcılarını hapis cezasıyla tehdit etti.

Sosyal medyada yayımladığı açıklamada işbirlikçi Aksyonov, “Sosyal medyada paylaşılan videolarda, Kırım’da düzenlenen halka açık etkinliklerin katılımcılarının Ukrayna yanlısı sloganlar attığı ve Nazi şarkılarını söylediğini görüyoruz. Bence bu etkinliklerin organizatörleri ve katılımcıları cezalandırılmalı.” dedi

Ukrayna şarkılarının söylenmesini “ihanet” olduğunu belirten hain Aksyonov, “Ukrayna Nazi rejimini destekleyenler ise sevdikleri ülkeye gidebilir.” ifadelerini kullandı. Ama nedense Rus sever Aksyonov 2014 yılında Rusya'ya taşınmak yerine Putin'den yarımadayı ilhak etme çağrısında bulunmaya tercih etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.