SON DAKİKA
Hava Durumu

"İşgalciler Kırım Tatar ve Ukrain dilinde eğitim görme olanaklarını yok etti"

"İşgalciler Kırım Tatar ve Ukrain dilinde eğitim görme olanaklarını yok etti"

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2019 11:59
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2019 11:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"İşgalciler Kırım Tatar ve Ukrain dilinde eğitim görme olanaklarını yok etti"

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, Rus işgali altındaki Kırım’da Ukrain ve Kırım Tatar dillerinde eğitim gören çocukların sayısının yıldan yıla daha da azaldığını ifade etti.

Mariupol’de düzenlenen Birlik Forumunda konuşan Korineviç ilgili sivil kuruluşların araştırma verilerine atıfta bulunarak şu an işgal edilen Kırım’da 250 çocuğun Ukraince dilinde eğitim aldığını ve 6 bin çocuğun da Kırım Tatar dilinde eğitim aldığını belirtti.

Korineviç, “Tabii ki şu an bu sayıların ne kadar gerçek olduğu söylemek zor. Bu sayı resmi olarak belirtilebilir (örneğin bir okulun resmi olarak belirli bir dilde eğitim vermesi gerekiyor) ancak fiili olarak okullarda Rusça eğitim veriliyor.” diye kaydetti.

İşgalcilerin böylece Kırım’da anadilde eğitim alma olanağını yok ederek Kırım’daki gençlerin etnik kimliğini yok ettiğini ifade eden Korineviç, bunların yerine işgalcilerin eğitim sürecini askerileştirdiğini, savaş propagandası yaydığını belirtti.

KORİNEVİÇ: UKRAYNA'NIN ANA KISMINDA AÇILAN KIRIM TATAR EĞİTİM VE KÜLTÜR MERKEZLERİ DEVLET DESTEĞİ ALMALI

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Temsilcisi Ukrayna ana kısmında faaliyet gösteren Kırım Tatar eğitim ve kültür merkezlerinin devletten destek almaları gerektiğini kaydederek, “Bugün biz devletin aktif olarak katılabileceği iki tavsiyeye odaklanmak istiyoruz. Birinci tavsiyemiz; Ukrayna ana kısmında açılan Kırım Tatar eğitim ve kültür merkezlerine devlet desteğin sağlanması… İkinci tavsiyemiz ise yetenekli Kırımlıların eğitim ve kültür girişimlerinin desteklenmesi için bir vakfın veya bursun oluşturulması.” diye belirtti.

Bu adımların işgal altındaki Kırım'da yaşayan gençlerle bir bağlantı kurabilmek için için çok önemli olduğunu söyleyen Korineviç, “Bu gençler gelecekte Kırım’ın işgalden kurtarılması sürecinde de önemli bir rol oynayacak.” diye vurguladı.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.