SON DAKİKA
Hava Durumu

İstanbul’da "Uygur Krizine Küresel Müslüman Tepkisi" başlıklı yuvarlak masa toplantısı gerçekleşti

İstanbul’da "Uygur Krizine Küresel Müslüman Tepkisi" başlıklı yuvarlak masa toplantısı gerçekleşti

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2022 00:03
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2023 20:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İstanbul’da "Uygur Krizine Küresel Müslüman Tepkisi" başlıklı yuvarlak masa toplantısı gerçekleşti

29-30 Ocak 2022 tarihleri ​​arasında İstanbul'da "Uygur Krizine Küresel Müslüman Tepkisi" başlıklı bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Uygur sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa düzenlediği toplantıda, Çin'in Uygurlara yönelik yürüttüğü soykırıma karşı İslam dünyasının seferber edilmesi için kalıcı iş birliği içinde ortak hareket etmeyi amaçlayan bir çalışma grubu kuruldu ve ortak çalışma programı belirlendi.

29-30 Ocak 2022 tarihleri ​​arasında İstanbul'da "Uygur Krizine Küresel Müslüman Tepkisi" başlıklı bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Uygur İnsan Hakları Projesi, Uygur Akademisi Vakfı, Dünya Uygur Kurultayı Vakfı, Doğu Türkistan Ulemalar Derneğinin ortaklaşa düzenlediği toplantıya Türkiye’den çeşitli siyasi parti temsilcileri, Türkiye, Malaysiya, Endonezya, Avrupa ve Amerika’dan sivil kuruluşlarının temsilcileri ve aktivistler katıldı.

Çin'in Uygurlara yönelik yürüttüğü soykırımına karşı İslam dünyasında bir hareket başlatılması, soykırımı sona erdirmek için Müslüman devletlerin seferber edilmesi, İslam dünyasındaki örgütlerin iş birliğiyle ortak bir forumun oluşturulmasını amaçlayan toplantının ilk gününde yurtdışından gelen STK’ların yaptığı çalışmalar, etkinlikler anlatıldı. Malezya ve Endonezya’dan gelenlerin Doğu Türkistanlılar için yaptığı etkinlikler dinleyenleri duygulandırdı.

DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN İSLAM DÜNYASINDA YAPILACAK ETKİNLİKLER GÖRÜŞÜLDÜ

Çalıştayın ikinci gününde ise gruplar halinde herkesin bulunduğu ülkelerde bu Ramazan ayından başlayarak, gelecek sene Ramazan ayına kadar yapılacak etkinliklerle ilgili öneriler tartışıldı. Amerika Birleşik Devletlerinden gelen bir genç kadın aktivist, “Bütün dünyadaki Müslümanların aynı gün bir Cuma hutbesinin Uygurlara ayrılması için kampanya başlatma” önerisi yaptı. Daha sonra katılımcılar Londra'daki Bağımsız Uygur Mahkemesine desteklerini ifade etti. Çin'in Uygurlara yönelik yürüttüğü soykırımına karşı İslam dünyasının seferber edilmesi için kalıcı iş birliği içinde ortak hareket etmeyi amaçlayan bir çalışma grubu kuruldu ve ortak çalışma programı belirlendi. Toplantının sonuç bildirisi yayımlandı.

 "UYGUR KRİZİNE KÜRESEL MÜSLÜMAN TEPKİSİ" KONULU YUVARLAK MASA TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ

Biz aşağıda imzası bulunan kuruluşlar, Doğu Türkistan’da Uygurlara ve diğer Türk Müslümanlara karşı devam eden soykırımı durdurmak için birlikte çalışmayı taahhüt ediyoruz. Uluslararası hukuk uzmanlarından oluşan bağımsız bir mahkemenin 9 Aralık 2021’de Uygurların Çin hükümeti tarafından işlenen soykırım ve insanlığa karşı suçlarla karşı karşıya olduğuna karar verdiğini kabul ediyoruz.

Uygur Müslümanlarının ve Doğu Türkistan’daki diğer Türk Müslümanlarının insan haklarını, İslami barış ve adalet değerlerine ve ayrıca evrensel insan hakları ilkelerine dayalı olarak desteklemek için iş birliği yapmayı kabul ediyoruz. Dayanışma ve karşılıklı destek sözü veriyoruz ve ortak girişimleri koordine etme iradesini ifade ediyor ve her yerdeki Müslümanları aynısını yapmaya çağırıyoruz.

Risk altındaki Uygur mültecilere sığınma ve koruma sağlamak için etkili çözümler üretmek için çalışacağız. Uygurlara ve diğer Türk bireylere ve ailelere yönelik ve aynı zamanda İslam’a karşı vahşet konusunda güçlü bir aciliyeti duygusuna dayanarak, dini, sivil toplumu ve siyasi liderleri tavır almaya ve güçlü bir şekilde harekete geçmeye çağırıyoruz.

Bu nedenle Uygurların soykırımla karşı karşıya olduğunu zaten kabul eden uluslara teşekkür ediyoruz. Diğer ülkeleri de aynısını yapmaya ve bu soykırımı durdurmak için adımlar atmaya çağırıyoruz. Ayrıca Birleşmiş Milletleri Uygur soykırımı konusunda özel bir raportör atamaya çağırıyoruz.

Sonuç olarak, hükümetler, Türk Devletleri Örgütü, İslam İş birliği Teşkilatı, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlar, Uluslararası Adalet Divanı da dahil olmak üzere Çin hükümetini sorumlu tutmalıdır.

Bu karar, 30 Ocak 2022’de kabul edildi.

Malezya Müslüman Gençlik Hareketi (ABIM), Küresel Barış Misyonu – Malezya, İslami Bilgi Hizmetleri Vakfı – Malezya, Malezya4Uygur, İslami STK’lar Müttefik Koordinasyon Komitesi (ACCIN) – Malezya, Pamong Asthabrata Vakfı (PAMASTHA) – Endonezya, Malezya İslami Örgütler Danışma Konseyi (MAPIM), Dünya Uygur Kurultayı Vakfı – Türkiye, Stand4Uygurs – Birleşik Krallık, Islam21c – Birleşik Krallık, Endonezya Uygur’u Kurtar, Doğu Türkistan Müslüman Alimler Derneği – Türkiye, Dünya Uygur Kurultayı, Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği, ABD Müslüman Örgütler Konseyi, Aile Kurumu ve Kaliteli Eğitim için Kadın İttifakı (WAFIQ) – Malezya, Şimdi Uygurlara Özgürlük – ABD, Herkes İçin Adalet – ABD, PRIMA – Endonezya, Uygur Akademisi Vakfı – Türkiye, Bait Al Amanah – Malezya, Uygur İnsan Hakları Projesi, İli Meshrep Vakfı

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.