SON DAKİKA
Hava Durumu

Kanada, Ukrayna'nın Donbas bölgesini ilhak etmeye teşebbüs eden 203 ayrılıkçıyı yaptırım listesine aldı

Haber Giriş Tarihi: 28.04.2022 11:49
Haber Güncellenme Tarihi: 28.04.2022 12:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kanada, Ukrayna'nın Donbas bölgesini ilhak etmeye teşebbüs eden 203 ayrılıkçıyı yaptırım listesine aldı

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Ukrayna doğusundaki Donbas bölgesini ilhak etmeye teşebbüs eden Rus yanlısı 203 ayrılıkçıyı yaptırım listesine aldıklarını duyurdu. Ayrıca Kanada'nın, Putin'i ve suç ortaklarını bu anlamsız savaştan sorumlu tutmaya devam edeceği vurgulandı.

Kanada yönetimi, Rus işgaline direnen Ukrayna'ya destek için bugüne kadar; Rusya, Ukrayna doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçılar ve Belarus’tan yaklaşık bin kişi ve kuruluşu yaptırım listesine eklemişti. Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Rusya’nın Ukrayna'yı yasa dışı ve haksız işgal saldırılarına yanıt olarak Özel Ekonomik Önlemler Düzenlemeleri kapsamında yeni yaptırım kararları aldıklarını bildirdi.

UKRAYNA DOĞUSUNDA BULUNAN SÖZDE CUMHURİYETLERDEKİ 203 AYRILIKÇIYA YAPTIRIM

Kanada Dışişleri Bakanı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu yeni tedbirler, Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlalde Rusya’nın suç ortağı olan sözde Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri Halk Konseylerinin 11 üst düzey yetkilisine ve 192 diğer üyesine kısıtlamalar getiriyor. Rusya’nın Donbas'ın belirli bölgelerini ilhak etme girişimi, uluslararası hukukun açık bir ihlalidir" ifadelerine yer verdi.

KANADA: RUSYA'YA BASKI YAPMAKTAN VAZGEÇMEYECEK"

Rusya’ya, işgal kuvvetlerini Ukrayna topraklarından derhal geri çekmesi çağrısını yineleyen Bakan Joly, "Kanada, uluslararası toplumdaki ortaklarıyla daha ileri eylemleri koordine edecek ve Putin'i ve suç ortaklarını bu anlamsız savaştan sorumlu tutmaya devam edecek. Kanada Rusya’ya baskı yapmaktan vazgeçmeyecek" diye belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.