SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'den bir skandal daha: Doğu Türkistan'daki zulmü inkar etti!

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2019 16:45
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2019 16:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'den bir skandal daha: Doğu Türkistan'daki zulmü inkar etti!

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırım hakkında yaptığı skandal açıklamalardan sonra Doğu Türkistan'da Uygur, Kazak ve diğer Türk halklarına yapılan zulmü inkar etti.

Uluslararası basına açıklamalarda bulunan Tokayev, "Sizin Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ile sınırınız bulunuyor. Medya raporlarına göre orada siyasi eğitim kampları bulunuyor. Çinli yetkililer Uygurları ve Kazakları kamplara gönderiyorlar. Çinli liderler ile bu durumu konuştunuz mu?" sorusuna yanıt verdi:

"Xinjiang'da (Doğu Türkistan) Çin Halk Cumhuriyeti'nin vatandaşları yaşıyor. Uluslararası İnsan Hakları Örgütlerinin birçok raporu doğru değil. Biz bunun Çin ve ABD ticaret savaşının bir sonucu olarak görüyoruz. Çin'e karşı yaptırımların kalkıp kalkmayacağını ve müzakerelerin nasıl sonuçlanacağını zaman gösterecek. Ancak Kazakistan sözde Çin karşıtı bloğun bir üyesi olmayacak."

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'in bu sözlerinin Doğu Türkistanlı Kazaklar tarafından nasıl karşılanacağı merak konusu. Kazakistan'da Doğu Türkistan'dan gelen ve toplama kamplarının açıldığı tarih olan 2016 öncesinde vatandaşlık alan birçok Kazak bulunuyor. Birçoğunun ailesinin bir veya daha fazla üyesinin Çin'in kamplarında olduğunu ifade ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.